Rapor: Hindistan, gergin Çin sınırında orduyu güçlendiriyor ve askeri yığınağı artırıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: Hindistan, gergin Çin sınırında orduyu güçlendiriyor ve askeri yığınağı artırıyor

Abone Ol 

Hindistan Dışişleri Bakanlığı, ülkenin Çin ile tartışmalı bir sınır boyunca asker konuşlandırmasını benzeri görülmemiş bir düzeye çıkardıklarını açıkladı.

Hindistan Dışişleri Bakanı Jaishankar, Hindistan’ın Çin’in sınırdaki statükoyu “tek taraflı olarak değiştirmesine” izin vermeyeceğini belirterek Hindistan ordusunun tartışmalı Çin sınırında askeri yığınağını da artırdığını belirtti.

Geçtiğimiz günlerde Çin ve Hindistan arasında bulunan Arunaçal Pradeş eyaletindeki sınır boyunca çatışmalar yaşanmış ve Hindistan, çatışmanın Çin birliklerinin “tecavüzü” nedeniyle başladığını açıklamıştı. 

Çin Dışişleri Bakanlığı ise iddiaları reddederek sınırdaki durumun “genel olarak istikrarlı” olduğunu ve iki tarafın konuyla ilgili diyalogu sürdürdüğünü açıklamıştı. 

Hindistan ve Çin, 3.440 km (2.100 mil) uzunluğunda tartışmalı bir fiilen sınırı paylaşıyor. Alan; Fiili Kontrol Hattı veya LAC olarak adlandırılıyor. 

Her iki taraf da Haziran 2020’de çok daha batıdaki Ladakh bölgesindeki Galwan Vadisi’nde meydana gelen ve 20 Hintli asker ve en az dört Çinli asker öldüğü şiddetli çatışmalardan bu yana gerilimi düşürmeye çalışıyordu.  

India Today bütün bu gelişmelerin ardından güvenlik kaynaklarına dayandırdığı raporunda; Hindistan’ın söz konusu bölgede orduyu güçlendirmeye başladığını ve askeri yığınağını artırmak için faaliyetlerde bulunduğunu yazdı. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close