Rapor: Güney Kore yeni saldırı helikopterinin seri üretimine başladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: Güney Kore yeni saldırı helikopterinin seri üretimine başladı

Abone Ol 

Güney Kore medyası, Güney Kore Savunma Tedarik ve Program İdaresi’nin (DAPA) raporlarına dayandırdığı haberinde Kore Havacılık ve Uzay Sanayii’nin (KAI) 22 Aralık 2022’de Hafif Silahlı Helikopterin (LAH) seri üretimine başlamak için 234 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladığını bildirdi.

Güney Kore medyasından verilen bilgilere göre anlaşma, bu konuda ilk üretim sözleşmesi ve il aşamada 10 adet helikopteri ve bir lojistik destek paketi içeriyor.

Sözleşmenin ayrıntılarına göre ilk üretim 36 ay içinde yerine getirilecek ve ilk helikopter Aralık 2024’te teslim edilecek.

Rapora göre Güney Kore;  500MD Defender ve AH-1S Cobra saldırı helikopterlerinden oluşan ve eskiyen filosunu değiştirmeyi ve hafif saldırı, yakın hava desteği, eskort ve asker taşımacılığı gibi çoklu görev rolleri üstlenen bir filo oluşturmayı hedefliyor. 

Helikopterler, akıllı çok işlevli yönetim ekranı (SMFD) ve entegre elektronik harita bilgisayarı (IDMC) ile donatılacak. Helikopterler ayrıca ön cepheye monte 20 milimetrelik taret topu ve havadan yere güdümlü füzeler ile donatılacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close