Rapor: "Fransız enerji devi Rus bombardıman uçaklarına yakıt sağladı" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Rapor: “Fransız enerji devi Rus bombardıman uçaklarına yakıt sağladı”

Abone Ol 

Fransız Le Monde gazetesinin yayımladığı rapora göre, kısmen Fransız TotalEnergies’e ait olan bir Rus gaz sahası, Ukrayna’daki hedefleri vuran bombardıman uçaklarına yakıt üretmek için kullanılıyor.

Gazete haberinde; “Le Monde gazetesi,  kısmen Fransız TotalEnergies’e ait olan Sibirya’daki Termokarstovoye gaz sahasından, çok amaçlı uçak filolarının bulunduğu iki askeri hava üssüne kadar geniş bir tedarik zincirini ortaya koydu.” ifadelerini kullandı.

Gazetede ayrıca, “Yakıt sağlanan bu bu filolar, Mariupol’daki tiyatronun bombalanması da dahil olmak üzere Ukrayna’nın sivil nüfusunu vurmakla suçlanıyor” bilgisine yer verildi. 

TotalEnergies (eski adıyla Total), 2021 yılı raporuna göre Termokarstovoye sahasından gaz çıkaran Terneftegaz’ın yüzde 49’una sahip durumda. Sahanın yüzde 51’lik kısmi ise Rus şirketi Novatek’e ait.

Le Monde, doğal gaz kondensatlarının (gaz çıkarılırken geri kazanılan sıvı bir hidrokarbon) Purovsky’deki Novatek tesisinde işlenmek üzere boru hattıyla gönderildiğini daha sonra ise güney Sibirya’nın Omsk şehrinde jet yakıtı olarak rafine edilmek üzere demiryolu ile gönderiliyor.

Gazete bilgileri finansal bilgi şirketi Refinitiv’in verilerinden tespit ettiğini ve yakıtların 2022’nin başlarından bu yana Ukrayna sınırına yakın hava üslerine ulaşılrdığını bildirdi. Verilere göre; Şubat ayı sonlarında ve Temmuz ayı boyunca Morozovsk ve Malshevo’daki hava üslerine 42.700 ton yakıt gönderildi.

Le Monde”nin iddialarını yorumlayan Global Witness araştırma ekibi ise, bu miktarda bir yakıtın “3.400 adet Sukhoi Su-34 yakıt tankını doldurmak için yeterli” açıklamasında bulundu.

TotalEnergies ise, Le Monde’nin iddiaları hakkında bir açıklama yayınlayarak; “Tesisteki kondensatlarının nasıl kullanılacağına ilişkin kararlarda hiçbir rolümüz bulunmamaktadır.” iddiasında bulundu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close