Rapor: "Çin balonu, istihbarat faaliyetleri için Amerikan teknolojisi kullandı" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Rapor: “Çin balonu, istihbarat faaliyetleri için Amerikan teknolojisi kullandı”

Abone Ol 

Bu yılın başlarında ABD üzerinden geçen Çin casus balonunun, sesli ve görsel bilgi toplamasına yardımcı olan Amerikan teknolojisini kullandığı bildirildi. ABD merkezli The Wall Street Journal gazetesi söz konusu bilgiyi ön soruşturma sonuçlarından elde ettiğini aktardı.

Gazetenin ABD’li yetkililerden aktardığına göre ABD savunma ve istihbarat teşkilatı tarafından yürütülen analizde, ‘balonun, piyasada bulunan ABD cihazlarının yanı sıra özel Çin sensörleri, fotoğraf ve video çekmenin yanı sıra diğer bilgileri toplayıp Çin’e iletmek için ekipmanlar taşıdığı’ kaydedildi.

Raporda, sonuçların Çin’in iddia ettiği gibi balonun hava durumu gözlemi için değil, casusluk amaçlı olduğu görüşünü desteklediği vurgulandı.

Ancak gazete, balonun Çin’e herhangi bir veri göndermediğini ve bunun Alaska, Kanada ve diğer bazı ABD sınır eyaletlerini geçtiği sekiz günlük yolculuğundan da anlaşıldığını bildirdi.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre ise Beyaz Saray ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ise yorum taleplerine henüz yanıt vermedi.

ABD şubat ayında, hassas askeri bölgelerin üzerinden geçen balonu düşürmüş ve bu durum diplomatik bir krize yol açmıştı.

Kaynak: Sarkul Avsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close