Rapor: "Çin, ABD'ye askeri üstünlük kurmak için ABD'nin uydularını hedef alacak" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: “Çin, ABD’ye askeri üstünlük kurmak için ABD’nin uydularını hedef alacak”

Abone Ol 

CIA istihbarat raporu iddialarına göre Çin, ABD savaş operasyonları için kritik olan Amerikan uydularını hacklemek için siber silahlar üretti.

21 yaşındaki ABD Hava Muhafızı Jack Teixiera tarafından yasadışı bir şekilde yayınlanan çok gizli CIA belgelerinden çarpıcı ayrıntılar çıkmaya devam ediyor. 

Sızan belgeleri Washington Post’a a değerlendiren ABD Savunma İstihbarat Teşkilatı’nın eski bir kıdemli analisti, ABD ile Çin ve Rusya gibi en büyük düşmanlar arasında uzayda bir çatışmayı simüle eden çok sayıda savaş oyununa katıldığını belirterek, Çin’in bu konudaki CIA raporlarına yansıyan çalışmalarını doğruladı. 

Uzman, özellikle Çin’in Tayvan’a saldırması durumunda Amerika’yı müdahale etmekten caydırmak için ABD uydularını hedef almak üzere Çin’in ciddi silahlar edindiğini belirtti. 

Sızan belgelere göre Amerika’nın 1991 Körfez Savaşı, Afganistan’daki faaliyetleri ve ikinci Irak Savaşı’ndaki stratejisini gözlemleyen Çinli uzmanlar, ABD’nin uydu faaliyetlerinin kısıtlanmasının hem stratejik zaafiyet hem de zayıf nokta oluşturacağı kanısı ile hareket ediyor.

Çin ordusu ve uzmanlar bu strateji doğrultusunda, ABD uydularına saldırarak oluşturacakları güvenlik açığından yararlanmanın Pekin’e ABD güçlerine karşı savaşlarda belirleyici bir avantaj sağlayacağı sonucuna vardı.

Sızdırılan CIA belgelerine göre aynı zamanda Çin bu strateji doğrultusunda, sadece 2019 ve 2021 yılları arasında yörüngedeki uydu sayısını 250’den 499’a çıkararak uzay cephaneliğini güçlendirdi.

Kaynak: M5

 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close