Rapor: "Çin, ABD'in kritik askeri sistemlerini hackledi" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: “Çin, ABD’in kritik askeri sistemlerini hackledi”

Abone Ol 

Microsoft tarafından açıklanan bir rapora göre; Çin hükümeti destekli bir bilgisayar korsanlığı grubu, ABD’nin stratejik askeri varlığına ev sahipliği yapan Guam adası askeri üssünün sistemlerini hackledi.

Microsoft ve Batılı istihbarat teşkilatlarından alınan ayrı ayrı raporlara göre, Çin destekli bilgisayar korsanları, Microsoft sistemlerine bir bilgisayar kodu eklemeyi başardılar ve yöntemle ABD’nin stratejik askeri varlığına ev sahipliği yapan Guam adası askeri üssünün sistemlerini hackledi.

NSA siber güvenlik direktörü Rob Joyce yaptığı açıklamada; “Bilgisayar korsanlarının, savunmalarımızdan kaçmak ve geride hiçbir iz bırakmamak için yerleşik ağ araçlarını kullandıklarını tespit ettik.” açıklamasında bulundu.

Saldırının ne kadar yaygın olduğu ve hangi bilgilerin toplanmış olabileceği belli değil, ancak bu potansiyel olarak ABD altyapısına karşı bilinen en büyük siber casusluk suçu olarak adlandırılabilir.

ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı, ihlalleri belirlemek için İngiltere, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki Five Eyes ortaklarıyla birlikte çalışıyor.

İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi de, “aynı tekniklerin dünya çapında uygulanabileceği” uyarısında bulundu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close