Rapor: "Çin, 2027'ye kadar Tayvan'ı işgal etmeye hazırlanıyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: “Çin, 2027’ye kadar Tayvan’ı işgal etmeye hazırlanıyor”

Abone Ol 

ABD’li üst düzey askeri bir komutan, ordu istihbarat raporlarına atıfta bulunaraki Çin’in 2027 yılına kadar Tayvan’ı işgal etmek için hazırlıklarını artırdığını iddia etti.

ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi önünde konuşan Amiral John Aquilino, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun (PLA) faaliyetlerini ve nükleer yeteneklerini “İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana görülmemiş seviyelere” yükselttiğini belirtti.

Aquilino ayrıca Çin’in savunma bütçesini son yıllarda yüzde 16 arttırarak 1.6 trilyon yuan (222 milyar dolar) ile ABD’nin ardından ikinci en yüksek bütçe haline getirdiğine dikkat çekti.

Aquilino, ABD Hint-Pasifik Komutanlığı’nı yönettiği üç yıl içinde Çin’in 400’den fazla yeni savaş uçağı ve 20 savaş gemisini devreye soktuğunu ve balistik ve seyir füzesi envanterini iki katına çıkardığını belirterek, bu işaretlerin, Çin’in “gerekirse güç kullanarak” Tayvan’ı kontrol altına almaya hazırlık aşaması olduğunu belirtti.

Aquilino; “Tüm göstergeler Xi Jinping’in 2027’ye kadar Tayvan’ı işgal etmeye hazır olma direktifini karşıladığına işaret ediyor” ifadelerini kullandı.

Tayvan Çevresinde Artan Faaliyetler

Aquilino’ya göre Çin ordusu Taipei’ye karşı olası operasyonlarla bağlantılı çeşitli görevler yürütüyor.

Bunlar arasında Nisan 2023’te Tayvan’ın sahte bir şekilde kuşatılması ve simüle saldırılar gerçekleştirilmesi de dâhil olmak üzere savaş tatbikatları ve simülasyonlar yer alıyor.

Kısa bir süre önce Tayvan Savunma Bakanlığı, adanın etrafında faaliyet gösteren 36 Çin uçağı ve altı donanma gemisi tespit ettiğini ve bunun 2024 yılında Çin ordusunun tek günlük en büyük saldırısı olduğunu açıklamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close