Rapor: Avustralya, Çin'i caydırmak için B-21 bombardıman uçaklarına 25 milyar dolar yatırım yapmaya çağrıldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: Avustralya, Çin’i caydırmak için B-21 bombardıman uçaklarına 25 milyar dolar yatırım yapmaya çağrıldı

Abone Ol 

Avustralya’daki savunma analistleri ve düşünce kuruluşları, Avustralya Hükümeti’ni ABD’den gelişmiş B-21 hayalet bombardıman uçakları satın almak için fon ayırmaya çağırdı.

Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü düşünce kuruluşu yayımladığı raporda; Avustralya’nın Çin’e karşı caydırıcılığını güçlendirmesi için ABD’nin yeni B-21 bombardıman uçağına büyük bir bütçe ayırması gerektiğini belirtti.

ABD’nin yakın zamanda tanıttığı altıncı nesil hayalet bombardıman uçağı, uçak başına yaklaşık 700 milyon dolara mal olacak. Düşünce Kuruluşu yayımladığı raporda; “12 uçaklık bir filonun toplam satın alma maliyetinin 25-28 milyar dolar civarında olduğunu tahmin ediyoruz” tespitinde bulundu. 

Raporda ayrıca; Avustralya’nın Pekin’in ister deniz ister kara platformlarında artan saldırı yeteneklerini dikkate alması gerektiğini belirterek ‘tehlikenin arttığı’ iddiasında bulundu. 

B-21 Raider

Bu ayın başlarında tanıtılan B-21 Raider, konvansiyonel ve nükleer mühimmatın bir karışımını taşıyabilen uzun menzilli bir stratejik bombardıman uçağıdır.

Üstün görünmezlik, aviyonik, sensörler ve tahrik sistemine sahip olduğu belirtilen uçak, ayrıca istihbarat, keşif ve gözetleme görevlerini yerine getirebileceği için “çok yönlü” bir platform olarak nitelendiriliyor.

Uçağı geliştiren Northrop Grumman, ilk olarak 2015 yılında uçağın bir örtü ile kaplı siluetini göstermişti. Geçtiğimiz günlerde ise Pentagon, B-21’i Northrop Grumman’ın Palmdale, California’daki fabrikasında düzenlenen bir etkinlikte resmen tanıttı.

Şirket, etkinlikten önce aracı “dünyanın ilk altıncı nesil uçağı” olarak adlandırarak, teknolojik olarak bugün hizmette olan askeri jetlerden çok daha gelişmiş olduğunu belirtti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close