Rapor: "Alman ordusu, ekipman ve personel eksikliği tehdidi ile karşı karşıya" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: “Alman ordusu, ekipman ve personel eksikliği tehdidi ile karşı karşıya”

Abone Ol 

Alman Parlamentosu’nun hazırladığı bir rapora göre, Alman ordunun çözülmemiş çok sayıda sorun nedeniyle “yaşlanma ve küçülmek” tehdidi ile karşı karşıya.

Almanya Parlamentosu’nun silahlı kuvvetlerden sorumlu komisyon üyesi Eva Hoegl, savunma bütçesindeki önemli artışa rağmen Alman Ordusu’nun hala modern tehditlere karşı koyacak temel yeteneklerden yoksun olduğunu belirtti.

Hoegl gazetecilere verdiği demeçte; “Ne yazık ki Alman Ordusu, hala büyük eksiklere sahşp. Mühimmat, yedek parça, telsiz ekipmanı eksikliği yüksek düzeyde. Bunu belirtmek zorundayım.” ifadelerini kullandı.

Högl ayrıca silahlı kuvvetlerin olası bir savaşa hazır olmasını sağlayacak olan; personel, tank, gemi ve uçak eksikliğinden de yakındı.

Ekipman Eksikliği

Almanya Parlamentosu’nun silahlı kuvvetlerden sorumlu komisyon üyesi olan ve orduyu denetlemek ile görevlendirilen Eva Hoegl Högl; uzun süredir Ukrayna’ya gönderilen tüm silah ve teçhizatın derhal yenilenmesi çağrısında bulunuyor.

Berlin, Kiev’e şimdiye kadar 18,5 milyar dolardan fazla askeri yardım taahhüt ederek ABD’den sonra en büyük ikinci bağışçı olarak İngiltere’yi geride bıraktı.

İşe Alım Sıkıntıları

Raporda, Alman ordusunun “muazzam bir personel sorunu” ile karşı karşıya olduğu ve bazı birliklerde çok sayıda boş kadro bulunduğu da kaydedildi.

Alman Ordusu’nun 2023 yılı sonundaki askeri personel gücü 181 bin 514 olarak açıklanmıştı. Ancak bu yıl bu sayının 181 binin altına düştüğü kaydedildi.

Ayrıca raporda, Alman Ordusu’nda 20,000’den fazla boş kadronun doldurulamadığı ve halihazırda görevde olan askeri personelin yaş ortalamasının yüksek, eğitim durumunun ise yetersiz kalmaya başladığı belirtildi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close