Rapor: Afrika'nın en fazla askeri harcama yapan ülkeleri - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: Afrika’nın en fazla askeri harcama yapan ülkeleri

Abone Ol 

Küresel araştırma kuruluşu Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) raporuna göre, Afrika ülkeleri 2022’de askeri bütçelerine 39,4 milyar dolar harcadı.

SIPRI tarafından yayımlanan bilgilere göre Afrika ülkelerinin harcamaları 2018’den bu yana ilk kez düştü. Sahra altı Afrika’daki birleşik askeri harcama ise, 2021’e göre yüzde 7,3 düşüşle 20,3 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Düşüşe rağmen, Etiyopya en büyük harcama yapan ülke olurken bu ülkenin ardından ise Kenya ve Uganda geliyor.

SIPRI tarafından verilen bilgilere göre Etiyopya’da özellikle Tigray isyancılarıyla süren iki yıllık savaş, Etiyopya’nın hem yazılım hem de donanımda yüzde 88’lik bir artışla bir milyar doları aşan harcama yapmasına neden oldu. Bu da Etiyopya’yı, Afrika’daki genel harcamaların üzerinde bir noktaya taşıdı.

Kenya’nın yıllık harcaması ise, 2021’de yüzde 0.1 düşüşle 1.113 milyar dolara düşerken, en büyük askeri bütçeye sahip üçüncü Doğu Afrika ülkesi olan Uganda ise 1.066 milyar dolarlık askeri harcama gerçekleştirdi.

Rapora göre, Afrika’nın askeri harcamaları 2018’den bu yana ilk kez düşerek dünyadaki trendin aksine bir seyir ortaya koydu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close