Rapor: ABD Hava Kuvvetleri Orta Doğu'ya istihbarat İHA'ları konuşlandırıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: ABD Hava Kuvvetleri Orta Doğu’ya istihbarat İHA’ları konuşlandırıyor

Abone Ol 

ABD Hava Kuvvetleri, İnsansız Uzun Ömürlü Taktik Keşif ve istihbarat İHA’larını (ULTRA) ilk kez Orta Doğu’da konuşlandırdı.

Planör benzeri ULTRA insansız hava aracının ABD Merkez Komutanlığı’nın sorumluluk alanında göreve hazırlandığını gösteren görüntüler sosyal medyada paylaşıldı.

Görüntülerin resmi olarak tam nerede çekildiği açıklanmasa da, uzmanlar fotoğrafların Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Al Dhafra Hava Üssü’nden çekildiğini ortaya çıkardı.

Bu üs daha önce de ABD Hava Kuvvetleri’nin RQ-4 Global Hawk insansız hava araçlarına ev sahipliği yapıyordu.

Servis, insansız sistemin hangi özel görevi yerine getireceğini söylemedi, ancak istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) ile bağlantılı olduğuna inanılıyor.

80 Saat Dayanıklılık

ULTRA, 2019 yılında Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı tarafından Dzyne Technologies Incorporated ile işbirliği içinde geliştirilmiştir.

Tasarımı, uzun süreli gözetleme operasyonlarını desteklemek için modifiye edilmiş insanlı bir spor planörüne dayanmaktadır.

Daha spesifik olarak, drone uzun kanatlara ve kanatçıklara, bir T-kuyruğuna ve geri çekilebilir bir alt takıma sahiptir.

Ayrıca gövdenin altında 360 derecelik ISR yetenekleri sağlayan bir elektro-optik/kızılötesi sensör tareti bulunmaktadır.

ULTRA en fazla 80 saat havada kalabilir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close