Rapor: ABD Donanması, Orta Doğu'da insansız operasyonlar görev gücü oluşturuyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: ABD Donanması, Orta Doğu’da insansız operasyonlar görev gücü oluşturuyor

Abone Ol 

ABD Deniz Kuvvetleri Merkez Komutanlığı Orta Doğu’da insansız operasyonlar için yeni bir birim oluşturdu.

Defence Express tarafından verilen bilgilere göre; “The Pioneers” olarak adlandırılan Görev Grubu 59.1, bölgedeki deniz güvenliğini arttırmak için insansız ve insanlı sistemlerin bir araya getirilmesini yönetecek.

Grup, ABD Donanması’nın Orta Doğu’daki ilk insansız ve yapay zekâ (AI) segmenti olan Görev Gücü 59 kapsamında faaliyet gösterecek.

Görev Gücü 59’un hedefleri, Kızıldeniz, Arap Körfezi, Umman ve Aden Körfezleri, Arap Denizi ve Hint Okyanusu’nun bazı bölümleri arasında deniz savunması olarak tanımlandı.

İnsansız sistemlerle çalışmaya ilgi duyan yenilikçi yetenek havuzunun eşi benzeri yoktur ve operatörün robotlara duyduğu güven ve deneyim, nihayetinde bu sistemleri kullanacak yeni nesil Denizcileri geliştirmektedir.

Orta Doğu’daki otonom yapılanma

ABD 5. Filosu geçtiğimiz yıl İran Donanması ve Devrim Muhafızları’nın faaliyetlerini izlemek üzere Arap Yarımadası üzerinde insansız hava araçları uçurmuş ve aynı yıl BAE’li mevkidaşlarıyla birlikte Arap Körfezi’nde ilk insansız sistemler ve yapay zeka tatbikatını gerçekleştirmişti.

Ayrıca 2022 yılında ABD Merkez Komutanlığı, deniz tehditlerini caydırmak için Orta Doğu’da 100’den fazla insansız geminin konuşlandırılacağını duyurmuştu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close