Rapor: "ABD, Çin'in Tayvan'ı işgal etmesine neden olacak altı durumu belirledi" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: “ABD, Çin’in Tayvan’ı işgal etmesine neden olacak altı durumu belirledi”

Abone Ol 

ABD Savunma Bakanlığı, Çin’in Tayvan’a karşı geniş çaplı bir askeri harekâta girişmesine yol açabilecek altı senaryonun ana hatlarını belirledi.

ABD Savunma Bakanlığı’nın Askeri ve Güvenlik Gelişmeleri başlıklı yeni raporunda, Çin Halk Cumhuriyeti’nin olası Tayvan işgaline dair altı farklı senaryo değerlendirildi.

Savunma Bakanlığı’na göre, ilk olarak Tayvan’ın bağımsızlığını resmen ilan etmesi, Çin’i topyekûn bir savaşa sürükleyebilir.

Raporda ayrıca Tayvan’daki iç huzursuzluğun da Pekin’i askeri müdahalede bulunmaya itebileceği belirtiliyor. Diğer bir ifade ile Tayvan içerisinde çıkacak herhangi bir ayaklanma, Çin’in harekete geçirecek olan ikinci bir senaryo olacak.

Nükleer Silahlar ve Yabancı Askeri Müdahale

Pentagon’un raporuna göre Çin, Tayvan’ın nükleer silah edinmesi ya da nükleer silah üretmeye yönelik bir program başlatması halinde de Tayvan’a saldırabilir.

1960’larda bir nükleer silah programına sahip olmasına rağmen ada ülkesinin nükleer, biyolojik ya da kimyasal silahlara sahip olduğu düşünülmüyor.

Rapora göre silahlı bir çatışmanın diğer iki olası katalizörü ise, birleşme konusunda boğazlar arası diyaloğun yeniden başlatılmasındaki belirsiz gecikmeler ve ülkenin iç işlerine yabancı askeri müdahalesi olarak değerlendiriliyor.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ülkesinin Taipei ile birleşmesinin “gerekli ve kaçınılmaz” bir adım olduğunu belirtiyor. Xi Jinping ayrıca, Tayvan konusunda “dış güçlerin” müdahalesine karşı sert bir uyarıda bulunarak Pekin’in bunlara karşı gerekli tüm önlemleri alacağını söyledi.

Xi, “En büyük samimiyet ve azami çabayla barışçıl yeniden birleşme için çaba göstermeye devam edeceğiz. Ancak güç kullanmaktan vazgeçeceğimize dair asla söz vermeyeceğiz. Ve gerekli tüm tedbirleri alma seçeneğini saklı tutuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kamuoyu Algısı

Bu yılın başlarında Tayvan Kamuoyu Vakfı tarafından yayınlanan bir anket, Tayvan vatandaşlarının neredeyse yarısının ülkelerinin resmi ulusal bağımsızlığını ilan etmesini istediğini gösterdi.

Sadece yüzde 26.9’u statükoyu korumak istediğini söylerken, yüzde 11.8’i Çin ile birleşmek istediğini belirtti. ABD’de halkın yüzde 38’i bir Çin işgali durumunda Tayvan’ı savunmak üzere asker gönderilmesini destekleyeceğini söylerken, yüzde 42’si buna karşı çıktı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close