Rapor: ABD, Çin'e karşı Hint-Pasifik bölgesine kara konuşlu füzeler konuşlandıracak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: ABD, Çin’e karşı Hint-Pasifik bölgesine kara konuşlu füzeler konuşlandıracak

Abone Ol 

ABD ordusu Çin’e karşı caydırıcılığını arttırmak için önümüzdeki yıl Hint-Pasifik bölgesine kara konuşlu orta menzilli füzeler yerleştirmeyi planlıyor.

Japonya merkezli haber ajansı Nikkei’nin ABD Ordusu Pasifik Sözcüsü Rob Phillips’e dayandırdığı haberine göre, yerleştirilecek olan füze seçenekleri arasında Standart Füze-6 (SM-6) ve Tomahawk seyir füzesinin karada konuşlu versiyonları yer alıyor.

Sırasıyla 350 kilometre ve 2,500 kilometre menzile sahip her iki füze de ABD Ordusu’nun Typhon silah sistemi olarak da bilinen orta menzilli sistemlerinden ateşlenebiliyor.

Verile bilgiilere göre; kara konuşlu füzelerin, donanma gemileri ve savaş uçakları gibi diğer caydırıcı seçeneklere kıyasla tespit edilmekten ve düşman saldırılarından kaçınma olasılığı daha yüksek ve ayrıca limanlara ve pistlere ihtiyaç duymuyorlar.

Füze yasağı anlaşmasının süresi doluyor

Bu hamle, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’nın 2019’da sona ermesinden bu yana bu menzile sahip füzelerin ilk potansiyel konuşlandırılması olacak.

1987 tarihli anlaşma ABD ve Rusya’nın 500 kilometre ila 5,500 kilometre menzile sahip kara konuşlu füzeler geliştirmesini ve bulundurmasını yasaklıyordu.

ABD ordusu, füzelerin konuşlanacağı yeri henüz açıklamadı ancak uzmanlar,füzelerin Guam Adası’na konuşlandırılacağını tahmin ediyor.

Nikkei’ye göre şu an itibariyle Çin’in komşuları Japonya ve Filipinler potansiyel bir Çin hedefi haline gelme riski nedeniyle bu silahlara ev sahipliği yapma konusunda isteksiz.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close