Rapor: ABD 2024'ün ilk çeyreğinde Elektronik Harp Yetenekleri için 5 milyar dolar harcadı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: ABD 2024’ün ilk çeyreğinde Elektronik Harp Yetenekleri için 5 milyar dolar harcadı

Abone Ol 

ABD elektronik harp kabiliyetlerini güçlendirmek için 2024’ün ilk çeyreğinde yaklaşık 5 milyar dolar harcadı.

Army Technology tarafından hazırlanan ve İngiliz veri analizi ve danışmanlık firması GlobalData tarafından kısa süre önce yayınlanan verilere atıfta bulunan bir rapora göre ABD, elektronik harp kabiliyetlerini güçlendirmek için yatırımlarını artırıyor.

Veriler, özellikle 2021-2023 yılları arasında küresel harcamaların yüzde 45’ini oluşturmasının ardından Amerika’nın elektronik harp harcamalarında ivme kazandığını gösteriyor.

Buna karşılık, yakın rakipleri Rusya ve Çin, bu zaman diliminde sırasıyla yalnızca yüzde 14 ve yüzde 13’lük elektronik harp harcama paylarına sahipti.

Pazar verilerine göre, Washington hava tabanlı elektronik harp sistemlerine kara, deniz ve uzaydan daha fazla yatırım yaptı.

2033 yılında ABD’nin elektronik harp kabiliyetlerine 7,5 milyar dolar ayırması öngörülürken, bu rakam dünyanın en büyük dokuz yatırımcısının tahmini toplam EH harcamalarının yüzde 47’sini oluşturuyor.

Çin ve Rusya ile aradaki fark kapanıyor

ABD, elektronik harp sistemlerinin en büyük yatırımcısı ve geliştiricisi olmaya devam etse de, pozisyonu zorlanmaya hazırlanıyor.

Pazar raporu, Rusya ve Çin’in paylarının önümüzdeki on yıl içinde artacağını ortaya koydu.

İki ülkenin 2024 yılında 2,5 milyar dolar olan toplam harcamalarının 2033 yılında 5,1 milyar dolara ulaşması öngörülüyor.

Elektronik harp genel olarak elektromanyetik spektrumun düşmanları algılamak, tahkimatları korumak veya düşmanların radyo frekansı sinyallerini kullanma kabiliyetini azaltmak için kullanılması anlamına geliyor.

ABD Ordusu ayrıca düşman sinyal bozma girişimlerini algılamak ve atlatmak için Gelişmiş Dinamik Spektrum Keşfi olarak bilinen yeni, yapay zeka destekli bir elektronik harp kabiliyetini de konuşlandırdı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close