Rapor: "AB, her üye devletin savunma sanayi faaliyetlerini ve satışlarını kontrol etmeyi planlıyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: “AB, her üye devletin savunma sanayi faaliyetlerini ve satışlarını kontrol etmeyi planlıyor”

Abone Ol 

AB, her üye devletin silah şirketlerinin ne kadar üretim yaptığı ve bu silahların hangi ülkelere ihraç edildiği konusunda söz sahibi olmak istiyor.

Wall Street Journal’ın üst düzey bir AB yetkilisine dayandırdığı habere göre; bir grup yetkili bu ayın sonunda Avrupa Parlamentosu’na sunulacak olan ortak bir yasa tasarısı ile, AB silah endüstrisinin kontrolünün sağlanması için ortak bir platform gibi hareket edilmesini önerecek.

Avrupa Komisyonu’nun iç pazardan sorumlu üyesi Thierry Breton, öneriyi AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in tavsiyesi üzerine sunacağını belirtti. 

Wall Street Journal’a göre bu tasarı, Borrell’in üç aşamalı planının bir parçası olarak hayata geçirilmeye çalışılıyor. 

Borrell’in planına göre; ilk aşamada Ukrayna’ya silah gönderen ülkeler Brüksel’e toplam yardımlarını ve yatırımlarını bildirecek. İkinci adımda, uzun süredir tıkanan ortak silah alımı fikri hayata geçirilecek ve üçüncü aşamada ise Avrupa, mühimmat üretimini koordine etmek ve AB savunma sanayisini planlamak için ortak bir platform gibi hareket edecek. 

Üçüncü adımla ilgili temel sorun ise, üye devletlerin Brüksel’in “ortak bir savunma sanayii” koordinasyonu için nasıl bir yol izleyeceği ya da ülkeler arasındaki önceliği nasıl sağlayacağı konusunda yaşanıyor.

Plana göre bu adımlar tamamlandıktan sonra, Avrupa Komisyonu her bir şirketin üretim kapasitesi, tedarik zinciri faaliyetleri, envanter seviyeleri ve üreticilerin kapasite artışları hakkında bilgi isteyebilecek ve koordine edebilecek.

Teklifin en tartışmalı kısmı, Avrupa Komisyonu’na Avrupa savunma sanayisine doğrudan sipariş verme ve hatta ürünlerini kendi hükümetlerinin onayı olmadan ihraç etme hakkı verecek olması olarak görülüyor. 

Kaynak: M5.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close