Queensland Üniversitesi Dahi Fizikçi Tobar: Paradokssuz Zaman Yolculuğu Mümkün - M5 Dergi
Öne Çıkan

Queensland Üniversitesi Dahi Fizikçi Tobar: Paradokssuz Zaman Yolculuğu Mümkün

Abone Ol 

Queensland Üniversitesi Gelişmiş Bilimler Bölümü’nden ve dünyada yeni bir dahi olarak anılan öğrenci Germain Tobar’ın yaptığı matematik modellemesine göre paradokssuz bir zaman yolculuğu teorik olarak mümkün.

Queensland Üniversitesi’nden fizikçi Dr. Fabio Costa’nın rehberliğinde zaman yolculuğunun olabilirliğini araştıran öğrenci, klasik fizikle Einstein’ın genel rölativite teorisini birleştiriyor.

Germain Tobar; “Klasik dinamik, bir sistemin belli bir zamandaki halini bildiğinizde, sistemin tüm geçmişini de öğrenebileceğinizi söyler. Bu bilginin geniş çaplı uygulamaları vardır. Mesela bu sayede gezegenlere roketler yollayabilir, sıvıların akışkanlar mekaniğini modelleyebilirsiniz.

Yerçekimi kuvvetinin etkisiyle düşen bir cismin son konumunu ve hızını biliyorsanız, ne zaman nerede olacağını bilirsiniz. Buna rağmen Einstein’ın genel rölativite teorisi zaman döngüleri veya zaman yolculuğunu tahmin eder, yani cismin hem geçmiş hem de gelecekte aynı anda olabileceğini gösterir. Teorik açıdan dinamik kurallarını tersine çevirir.” diyor.

Tobar ve Dr. Costa rakamları düzeltmenin bir yolunu bulduklarını söylüyorlar. Dr. Costa, bu hesaplamaların bilim açısından muhteşem sonuçları olacağını söylüyor. “Matematik kontrol eder, sonuçlar da bilim kurgunun bir ürünüdür”, diyorlar.

Tobar ve Dr. Costa’nın diğer açıklamaları ise şu şekilde;

“Zaman yolculuk yaptığınızı düşünün, COVID-19’u sıfırıncı hastaya bulaşmadan durdurmaya çalıştığınızı hayal edin. İlk hastayı enfekte olmadan durdurursanız, bu sizin zamanda geriye giderek pandemiyi durdurmanızı birinci sıraya koyan motivasyonunuzu silebilir. İşte bu bir paradokstur ve bu tutarsızlık nedeniyle insanlar sıklıkla zaman yolculuğunun evrenimizde gerçekleşmeyeceğini düşünür. Bazı fizikçiler zaman yolculuğu mümkün dese de, bunu kabul etmek zordur, çünkü bu gelişigüzel hareket etme özgürlüğümüzü etkiler. Bu şu anlama gelir; zaman yolculuğu yapabilirsiniz ama hiçbir şeye müdahale edemezsiniz, çünkü bu bir paradoksa neden olur.

Buna rağmen araştırmada, bu koşulların hiçbirinin oluşmak zorunda olmadığını ve zaman yolcusunun yaptığı tutarlı hareketlerle olayların kendi kendine ayarlanmasının mümkün olduğunu söylüyor. “Koronavirüs sıfırıncı hastası örneğinde olduğu gibi, sıfırıncı hastanın enfekte olmasını engellemeye çalışabilirsiniz fakat bunu yaparken bu sefer siz enfekte olarak sıfırıncı hastaya dönüşür ya da başka biri enfekte olabilir.

Ne yaparsanız yapın yeni olaylar çıkacak ve çevrenizdekileri yeniden ayarlayacaktır. Yani hangi önlemi aldığınız önemli değil, pandemi yine de oluşacak ve sizin genç halinizin motivasyonunu geri giderek durduracaktır.

Paradoks yaratmaya çalıştığınızda, tüm olaylar yeniden kendini düzenleyecek ve tutarsızlıktan kaçınacaktır. İşte matematiksel işlemleri olduğu bölgede, mantıksal açıdan özgür iradeyle paradokssuz zaman yolculuğunun mümkün olduğu keşfettik.”

Kaynak: Classical and Quantum Gravity

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close