Putin, Ukrayna'daki Rus birliklerinin komutanını değiştirdi - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Putin, Ukrayna’daki Rus birliklerinin komutanını değiştirdi

Abone Ol 

Rusya, Ukrayna’daki askeri birliklerin başına General Sergey Surovikin’i getirdi.

Ukrayna’daki Rus birliklerinin başına General Sergey Surovikin getirildi.

“Ordu Generali” isimli dört yıldızlı general rütbesine sahip olan Surovikin, daha önce Rusya’nın Suriye’deki güçlerini de idare etmişti. Söz konusu rütbe NATO rütbe sistemindeki “orgeneral”e tekabül ediyor. Bu rütbe, Rusya’nın teoride, mareşalden sonraki en yüksek ikinci rütbesi konumunda. Ancak pratikte mevcut bir mareşal bulunmadığı için Surovikin, fiilen en yüksek rütbeli birkaç generalinden biri niteliğinde.

Halihazırda Rusya’nın Havacılık ve Uzay Kuvvetleri’nin başında bulunan Surovikin, Rus ordusunun ismi en öne çıkan generalleri arasında yer alıyordu.

1980’li yılların sonlarında Afganistan’da da savaşan Surovikin, özellikle Suriye’deki komutasıyla dikkat çekmişti. Surovikin komutasındaki Rus ordusu Suriye’de ağır sivil kayıplara yol açmıştı.

Surovikin’in Ukrayna savaşını komuta etmesinin ne gibi etkilere yol açacağı ise merak konusu. Rusya halihazırda Ukrayna karşısında gerilemeye devam ederken, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bölgede yeni adımlar atma planları yaptığı ve nükleer silah kullanımına başvurabileceği gibi iddialar dillendiriliyordu.

Kaynak: Mepa News

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close