Putin: "Ukrayna’da hedeflerimize ulaşılıncaya kadar barış olmayacak" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Putin: “Ukrayna’da hedeflerimize ulaşılıncaya kadar barış olmayacak”

Abone Ol 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ile barışın ancak Moskova’nın yaklaşık iki yıldır devam eden savaşta hedeflerine ulaşmasıyla mümkün olabileceğini söyledi.

Putin, bugün başkent Moskova’da düzenlediği geleneksel yıllık basın toplantısına, Ukrayna’daki hedeflerinin aynı kalacağını ve bu hedeflere ulaşılıncaya kadar barış olmayacağını söyleyerek başladı.

Rus lider, “Hedeflerimize ulaştığımızda barış olacak. Size ne hakkında konuştuğumuzu hatırlatmak isterim: Ukrayna’nın Nazifikasyondan arındırılması, silahsızlandırılması ve tarafsız statüsü” dedi.

Rusya’nın Batı’nın ekonomik yaptırımlarına ve karşı karşıya kaldığı siyasi izolasyona rağmen ‘ilerleyebildiğini’ vurgulayan Putin, ulusal ekonominin güvenlik marjının ‘yalnızca güvende hissetmek için değil, aynı zamanda ilerlemek için de yeterli’ olduğunu söyledi.

Rus lider, bu güvenlik marjının çeşitli bileşenler tarafından desteklendiğini söyleyerek, onları şöyle açıkladı:

“Birincisi ve en önemlisi, Rus toplumunun yüksek düzeyde konsolidasyonu. İkincisi, ülkenin mali ve ekonomik sisteminin dayanıklılığı. Kesinlikle üçüncüsü, askeri güç bileşenimizin yeteneklerinin geliştirilmesidir.”

Orduda daha fazla yedek kuvvet seferber edilmesine gerek olmadığını söyleyen Putin, kısmi bir seferberlik ile 300 bin kişiyi çağırdıklarını söyledi.

Rus lider, “Dün akşam itibariyle 486 bin kişiye ulaştığımızı öğrendim. Ellerinde silahlarıyla vatanımızı savunmaya hazır kişilerin akışı azalmıyor. Gönüllülerle birlikte yaklaşık yarım milyon kişi olması lazım” diye konuştu.

Putin, Rus kuvvetlerinin Ukrayna’daki savaşın neredeyse tüm cephelerinde konumlarını güçlendirdiğini kaydetti.

Rus lider ayrıca, Ukraynalı elit güçlerin, Herson bölgesindeki Dnipro Nehri’nin doğu yakasında yer edinme girişimi sırasında kayıplar verdiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Aawsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close