Putin savaşı bitirmek için şartlarını açıkladı - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Putin savaşı bitirmek için şartlarını açıkladı

Abone Ol 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’nın Ukrayna’da ateşkesten değil, krizin kalıcı olarak çözülmesinden yana olduğunu söyleyerek, “Rusya, çatışmanın tam ve kesin bir şekilde sona erdirilmesinden yanadır” diye konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Kremlin’de yaklaşık 2,5 saat süren görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Orban ile Ukrayna’daki durum dahil uluslararası ve bölgesel konularda önemli görüşmeler gerçekleştirdiklerini vurgulayan Putin, “Orban, Kiev’de kısa süre önce gerçekleştirdiği görüşmelerden bahsetti ve bir dizi teklif sundu. Ayrıca Rusya ile müzakerelere başlanması için ateşkes çağrısında bulundu” dedi.

“ÇATIŞMANIN SPONSORLARI UKRAYNA HALKINI KURBAN OLARAK KULLANIYOR”

Rusya’nın her zaman çatışmanın diplomatik yollarla çözülmesini desteklediğini vurgulayan Putin, “Fakat karşı taraftan devamlı bir şekilde çatışmayı bu şekilde çözmek istemediklerini duyuyoruz. Çatışmanın sponsorları ise Rusya’ya karşı savaşta Ukrayna halkını kurban olarak kullanmaya çalışıyor. Başbakan Orban’dan duyduğumuza göre, Kiev halen savaşa son vermeye hazır değil” diye konuştu.

DONBAS, ZAPORİJYA VE HERSON ŞARTI

Kiev yönetiminin ülkedeki savaş durumuna son vermek istemediğini zira bu durumun seçimlere gidilmesi manasına geleceğini vurgulayan Putin, Ukrayna’nın aktüel liderlerinin muhtemel seçimlerde kazanma ihtimalinin sıfıra yakın olduğunu ileri sürdü. Rusya’nın savaşa son vermek için şartlarını açıkladığını vurgulayan Putin, “Kiev rejiminin kayıplarını telafi etmek, yeniden gruplaşmak ve silahlanmak için kullanacağı bir ateşkes veya bir tür duraklama olmamalı. Rusya, çatışmanın tam ve kesin bir şekilde sona ermesinden yanadır” dedi. Putin, barış için Ukrayna’nın diğer şartların yanı sıra özellikle Donbas, Zaporijya ve Herson bölgelerinden tüm güçlerini çekmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: CNN

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close