Putin: İsrail-Filistin çatışması, Ortadoğu'daki ABD politikasının başarısızlığının canlı bir örneği - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Putin: İsrail-Filistin çatışması, Ortadoğu’daki ABD politikasının başarısızlığının canlı bir örneği

Abone Ol 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün, İsrail-Filistin çatışmasının tırmanmasının ABD’nin Ortadoğu’daki politikasının başarısızlığının canlı bir örneği olduğunu söyledi.

Putin hali hazırda Rusya’yı ziyaret eden Irak Başbakanı Muhammed Şiya es- Sudani ile  yaptığı görüşmede Washington’un bölgede tek başına bir çözüme ulaşmaya çalıştığını aktardı.

Kremlin daha önce her iki tarafla da temas halinde olduğunu ve aralarındaki anlaşmazlığın çözümünde rol oynamaya çalışacağını açıklamıştı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, Washington’un, Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırıları sonrasında bölgeye askeri güç konuşlandırma niyeti olmadığını ancak bölgedeki ABD çıkarlarını koruyacağını bildirdi.

Kirby açıklamasında, İran’ın Hamas’ı destekleme konusunda “bir dereceye kadar suç ortaklığı olduğuna şüphe olmadığına” değinerek, ancak Başkan Joe Biden yönetiminin İran’ın mevcut saldırının planlanmasına doğrudan dahil olduğuna dair somut bir kanıt olmadığını aktardı.

ABD’li yetkili gazetecilere, Beyaz Saray’ın İsrail’den ek güvenlik talepleri beklediğini ve bunları mümkün olan en kısa sürede karşılamaya çalışacağını aktardı.

ABD, Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere’nin liderleri ortak bir bildiride “İsrail’in kendini savunma yeteneğini” destekleme sözü verirken,  İsrail’e “sağlam ve birleşik” desteklerini doğruladı.

Beyaz Saray tarafından yayınlanan açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin “Hamas’ı ve onun korkunç ve terör eylemlerini kestiği” gerekçesiyle kınadığı aktardı.

Beş lider, Hamas operasyonu eylemlerini “haksız ve gayri meşru ve küresel olarak kınanması gereken” olarak nitelendirdi.

Kaynak: Sarkul Avsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close