Putin imzaladı: Rusya'nın yeni dış politika doktrini ne hedefliyor? - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Putin imzaladı: Rusya’nın yeni dış politika doktrini ne hedefliyor?

Abone Ol 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın güncellenen yeni dış politikasının onaylanmasına dair kararnameyi imzaladığını açıkladı. Peki Rusya’nın yeni dış politika doktrini ne hedefliyor?

Rusya Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleriyle yaptığı toplantıda konuşan Putin, “Rusya Federasyonu’nun güncellenmiş dış politika konseptinin onaylanmasına dair kararname tarafımca imzalanmıştır” dedi.

Sputnik’te yer alan bilgilere göre, yeni dış politika konseptinin gelecekteki çalışmaların ve eylemlerin doktrinsel dayanağını teşkil edeceğini belirten Putin, ortak dış politikanın uygulanmasında görevi bulunan arkadaşlarından yapıcı ortaklarla bağların genişletilmesine ve hasım ülkelerin Rusya’ya yönelik düşmanca politikadan vazgeçmeleri için gereken koşulların sağlanmasına özel önem vermelerini istedi.

Uluslararası yaşamdaki köklü değişikliklerin temel stratejik planlama belgelerinde ciddi düzeltmeler yapmalarını gerektirdiğini anlatan Putin, diplomatik faaliyetlerin ilkelerinin, görevlerinin ve önceliklerinin tanımlandığı dış politika konseptinin de bu belgeler arasında yer aldığını kaydetti.

Putin, Rusya’nın egemenliğinin, daha adil, çok kutuplu dünya düzeninin oluşturulmasındaki rolünün pekiştirilmesi talimatı da verdi.

Rusya lideri, “Eylemlerimizin geleceğe dönük planlanmasında uluslararası ilişkilerdeki tüm faktörlerin ve eğilimlerin göz önüne alınması, Rusya’nın egemenliğinin pekiştirilmesine, daha adil, çok kutuplu dünya düzeninin oluşturulmasındaki rolünün artırılmasına yönelik çalışmalar yapılması önem arz ediyor” ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Batı’nın Rusya’ya ‘varoluşsal bir tehdit’ teşkil ettiğini söyledi.

Kaynak: M5, MepaNews, Sputnik

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close