Putin: "Batı'nın küresel hegemonya arzusu çatışma riskini artırıyor" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Putin: “Batı’nın küresel hegemonya arzusu çatışma riskini artırıyor”

Abone Ol 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün, Batı’nın dünya sahnesindeki hakimiyetini sürdürme arzusunun potansiyel çatışma risklerinin artmasından sorumlu olduğunu söyledi.

Putin açıklamasında, “Dünyadaki çatışma olasılıkları artıyor ve Batılı seçkinlerin siyasi, mali, askeri ve ideolojik hegemonyasını her şekilde sürdürme girişimlerinin doğrudan yansımaları var” ifadelerine yer verdi.

Putin’in açıklaması Kremlin’in Şanghay İşbirliği Örgütü üye ülkeleri ve bir grup eski Sovyet cumhuriyetinin savunma bakanları zirvesine yayınladığı bir video mesajında ​​geldi.

Rusya Devlet Başkanı, “Kaosu kasıtlı olarak artırıyorlar ve küresel durumu tırmandırıyorlar” ifadelerini kullandı. Ayrıca batıyı Ukrayna’yı “sömürmek” ve halkını Rusya ile bir çatışmada “top yemi” olarak kullanmakla suçladı.

Putin, Ukrayna’daki savaşı defalarca Rusya ile Batı arasındaki bir çatışma olarak nitelendirdi ve Kiev’e mali ve askeri destek sağlayanları eleştirdi.

Ukrayna, Avrupa ülkeleri ve Washington, Moskova’nın Ukrayna topraklarını kontrol etmek ve Devlet Başkanı Vladimir Zelenksiy’i devirmek amacıyla Avrupa yanlısı komşusuna karşı bir saldırı savaşı başlatmak için güvenlik endişelerini bahane olarak kullandığını söylüyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close