Portekiz, Embraer'den ilk KC-390'ı teslim aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Portekiz, Embraer’den ilk KC-390’ı teslim aldı

Abone Ol 

 Portekiz Hava Kuvvetleri, Brezilya havacılık şirketi Embraer’den ilk KC-390 nakliye uçağını teslim aldı.

İki Portekiz Hava Kuvvetleri F-16M’sinin eşlik ettiği sipariş verilen beş KC-390’dan ilki, 16 Ekim sabahı Beja’daki 11 Nolu Hava Üssü’ne indi.

Uçak şimdi NATO ekipman entegrasyonundan geçecek ve hava kuvvetlerinin lojistik filolarında görev yapmaya başlamadan önce Portekiz Sivil Havacılık Otoritesi (ANAC) tarafından onaylanması gerekecek.

Pazar günü Portekiz’e inen uçak, Portekiz ve Brezilya’nın 2019’da imzaladığı sözleşme kapsamında teslimat için belirlenen beş uçaktan ilki. Sözleşme ayrıca eğitim simülatörünün teslimatını da içeriyordu. İlk Portekizli mürettebat, kalifikasyon kursunu Kasım 2021’de başarıyla tamamladı.

Bu yılın başlarında, Hollanda savunma bakanlığı, C-130H Hercules nakliye uçağının yerine Embraer yapımı C-390 Millenium’u seçtiğini açıkladı.

C-390 Millenium, Brezilya Hava Kuvvetleri ve Embraer arasında ortak bir proje olarak geliştirildi. Uçak; insani görevler, tıbbi tahliye, arama ve kurtarma, havadan yangınla mücadele, kargo ve asker taşımacılığı dahil olmak üzere çeşitli askeri ve sivil misyonları gerçekleştirebilir.

Portekiz ve Macaristan tarafından sipariş edilen KC-390 konfigürasyonu, havadan havaya yakıt ikmali (AAR) özelliğine sahiptir.

İki International Aero Engines V2500 turbofan motoru, bir arka rampa ve bir kargo taşıma sistemi ile donatılmış C-390 Millennium, maksimum 870 km/s hızda 26 tona kadar kargo taşıma kapasitesine ve asfaltsız veya hasarlı pistler de dahil olmak üzere zorlu ortamlarda çalışma yeteneğine sahip. Uçak; asker, palet, zırhlı tekerlekli araç ve helikopter taşıyabiliyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close