Polonya'nın 1000'inci Piorun MANPADS'i üretim hattından çıktı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Polonya’nın 1000’inci Piorun MANPADS’i üretim hattından çıktı

Abone Ol 

 Polonyalı savunma sanayi şirketi Mesko S.A., 1000. Piorun MANPADS üretim hattından çıktığını duyurdu. 2016 yılından bu yana kesintisiz üretilen sistemin 1000.’sinin üretim hattından çıkması bir kilometre taşı niteliği taşıyor.

Piorun MANPADS, piyasadaki öne çıkan MANPADS’lerden biri olarak kabul edilir. Silah, 2016’dan beri Grom MANPADS sisteminin yerini alacak şekilde üretildi. Programın başlangıcında 420 fırlatma mekanizması ve 1.300 füze sipariş edildi. Ardından, fazladan 600 fırlatma sistemi ve 3.500 füzenin satın alındığı bir ek imzalandı. Bahsedilen ek, 3.5 milyar PLN (yaklaşık 699 milyon dolar) değerindeydi. Piorun MANPADS parçalarından bazıları Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine teslim edildi. Ukrayna’da, füzeler bazı başarılı operasyonel kullanımlar gördü. İstatistikler kamuya açıklanmadı, ancak Piorun füzelerinin Su-34 Fullback’ler, Ka-52 ve hatta Orlan-10 İHA’lar gibi nispeten modern uçaklara karşı başarıyla kullanıldığı söylenebilir.

Mesko S.A., bu ürüne yönelik artan bir talep hakkında bilgilendirildi. Eylül başında Estonya 100 fırlatıcı ve 300 füze satın aldı. Rusya Ukrayna çatışmaları başlamadan hemen önce, bu yılın başlarında, Amerika Birleşik Devletleri tarafından da Piorun füzeleri için bir sipariş verildi.

“Bu ürün yalnızca geliştirdiğimiz önde gelen ürün olmakla beraber, aynı zamanda silahın etkinliğini değerlendirirken üretimin tüm aşamalarında çok sayıda faktörün dikkate alınması gerektiğini bizlere gösteriyor. Sadece tasarımcılar veya teknoloji uzmanları değil, aynı zamanda montajlar hattında çalışanlar da Piorun’un başarısı için çalıştı. Onların çabası, tüm unsurları ile tek ve benzersiz bir projeyi ortaya çıkarmayı mümkün kılıyor”, diyor Geliştirme Kurulu Üyesi Przemysław Kowalczuk.

1000’inci sistemin teslimi, aslında daha önce duyurulan üretim artışının somut hale geldiği anlamına geliyor. Önceden, yılda sadece 300’e kadar Piorun füzesi teslim ediliyordu. Bu yıl üretim hacmi iki katına çıkarılarak 600’e çıkarılacak ve 2023 itibariyle yılda 1.000’den fazla üretilecek.

Piorun, eski Grom tasarımından türetilen Polonya’nın bir MANPADS’dir. Mesko (konsorsiyum lideri), CRW-Telesystem-Mesko (yönlendirme biriminden sorumlu) ve Askeri Teknoloji Üniversitesi tarafından ortak bir Ar-Ge çalışması çerçevesinde geliştirilmiştir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close