Polonya'dan savunma bütçesini NATO standartlarının üzerine çıkarma kararı! - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Polonya’dan savunma bütçesini NATO standartlarının üzerine çıkarma kararı!

Abone Ol 

Polonya,  savunma sanayi harcamaları için büyük bir bütçe artışı yapacağını duyurdu.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki gazetecilere verdiği demeçte, ülkenin savunma bütçesinin bu yıl gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde dördü kadar olacağını açıkladı.

Polonya Parlamentosu geçen hafta ordu için 97,4 milyar zloti (22,5 milyar dolar) veya diğer bir ifade ile GSYİH’nın yüzde üçünü içeren bir savunma bütçesini onayladı.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki; “Ukrayna’daki savaş kendimizi daha da hızlı silahlandırmamızı zorunlu hale getirdi. Bu nedenle bu yıl benzeri görülmemiş bir çaba göstereceğiz. Parlamentonun  onayladığı oranı Polonya ordusu için GSYİH’nın yüzde dördüne çıkaracağız.” açıklamasında bulundu.

NATO ittifakından alınan rakamlara göre Polonya, 2022’de GSYİH’sının yüzde 2,4’ünü savunma sanayi için harcadı ve bu rakam, NATO ülkeleri arasında en yüksek üçüncü oran anlamına geliyor.

NATO’nun üyeleri için GSYİH’nın yüzde ikisi kadar bir harcama hedefi bulunuyor.

Morawiecki, savunma harcamalarını yüzde dörde çıkarmak ile ilgili olarak ise;  “Bu, tüm NATO ülkeleri arasında en yüksek yüzde olacağı anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı.

Diğer Avrupa ülkeleri de Rusya’nın geçen yıl Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana ordularının bütçelerinde artışlar açıkladı.

Polonya, son aylarda savunma yeteneklerini artırmak için bir dizi silah anlaşması imzaladı. Ocak ayının başlarında ABD’den 1,4 milyar dolar değerinde bir anlaşmayla 116 adet Abrams tankı satın alan Polonya, geçen yıl da 2024’ün sonlarında teslim edilmesi beklenen 250 Abrams tankı için anlaşma imzalamıştı.

Diğer yandan Polonya , Güney Kore’den aldığı ilk tank ve obüs sevkiyatını ise Aralık ayında teslim aldı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close