Polonya sınırına Almanya'dan Patriot desteği - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Polonya sınırına Almanya’dan Patriot desteği

Abone Ol 

Polonya’nın Ukrayna sınırında bulunan Przewodow köyüne füze düşmesi ve 2 kişinin hayatını kaybetmesi üzerine yapılan Alman Patriot teklifi onaylandı. Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Alman Patriot hava savunma sistemlerinin ülkenin doğu kesiminde konuşlandırılacağını açıkladı.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, yerel bir radyoya yaptığı açıklamada, bir füzenin geçen ay Polonya’nın doğusuna düşerek 2 kişinin yaşamını yitirmesine neden olmasının ardından Alman hükümetinin Varşova’ya Patriot teklif ettiğini hatırlattı.

Böyle bir durumun tekrar yaşanmamasını umut ettiklerini belirten Blaszczak, “Bataryalar Polonya’nın doğusunda, Ukrayna sınırındaki Lublin bölgesinde konuşlandırılacak.” ifadelerini kullandı.

Bakan Blaszczak, Polonya topraklarını vuran füzenin ülke hava sahasında sadece birkaç saniye kaldığına dikkati çekerek, “Bu nedenle böyle bir kazayı önlemek son derece zor. Bu tür sistemler Batı Ukrayna’da konuşlandırılırsa daha etkili olur.” değerlendirmesini yaptı.

Polonya’nın Ukrayna sınırında bulunan Przewodow köyüne 15 Kasım’da kaynağı belirlenemeyen bir füze düşmüş, 2 kişi hayatını kaybetmişti.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close