Polonya: "Rusya nükleer silah kullanırsa ABD karşılık verecek" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Polonya: “Rusya nükleer silah kullanırsa ABD karşılık verecek”

Abone Ol 

Polonya Dışişleri Bakanı Radek Sikorski, The Guardian’a verdiği özel mülakatta, ABD’nin Rusya’ya nükleer silah kullanması halinde ABD’nin Rus güçlerine konvansiyonel silahlarla karşılık vereceğini bildirdiğini ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin defalarca, egemenliğinin ya da bağımsızlığının tehdit edilmesi halinde Rusya’nın nükleer silah kullanmaya hazır olduğunu söylemişti.

Putin Mart ayında Rus devlet televizyonuna verdiği bir röportajda da, Rusya’nın nükleer üçlüsünün (karadan, denizden ve havadan fırlatılabilen bir cephanelik) ABD’ninkinden “çok daha gelişmiş” olduğunu söyleyerek övündü.

Polonya Dışişleri Bakanı Radek Sikorski ise The Guardian’a verdiği demeçte “ABD Rusya’ya, eğer bir nükleer bomba kullanırlarsa kimseyi öldürmese bile, Ukrayna’daki tüm hedeflerinizi konvansiyonel silahlarla vuracağız” mesajını gönderdi ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Radek Sikorski ayrıca; “Ve bu çocuk oyuncağı değil çünkü eğer nükleer silah kullanma tabusu yıkılırsa bu dünya için kabusa neden olabilir. Çin, Japonya ve Güney Kore de muhtemelen bunu istemiyor.” açıklamasında bulundu.

Rusya’nın dünyanın en büyük cephaneliği olan 5,000’den fazla nükleer savaş başlığına sahip olduğu belirtiliyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close