Polonya ordusu Rosomak savaş aracının yeni versiyonunu tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Polonya ordusu Rosomak savaş aracının yeni versiyonunu tanıttı

Abone Ol 

Polonya ordusu, kısa bir süre önce savunma sanayi üreticisi Patria tarafından üreeilen Rosomak 8×8 çok rollü aracın gelişmiş bir versiyonunu tanıttı.

Polonya Ordusu, ordunun 18. Mekanize Tümen’inde görev yapan ve insansız bir taretle entegre edilmiş yeni Rosomak savaş araçlarının yeteneklerini sergiledi.

Defence News tarafından verilen bilgilere göre; Spike füze fırlatıcısına sahip olan ve ZSSW-30 adı verilen uzaktan kumandalı bir kule sistemiyle donatılan tekerlekli savaş aracı, ilk canlı atış tatbikatını başarı ile gerçekleştirdi.

WB Electronics ile işbirliği içinde geliştirilen ZSSW-30 uzaktan kumandalı taretin Polonya Rosomak araçlarına ve yeni BMP Borsuk’a monte edilmesi planlanıyor.

Geçtiğimiz yıl Polonya Savunma Bakanlığı, Polonyalı Huta Stalowa Wola (HSW) şirketi tarafından üretilmekte olan 70 adet otomatik taret için sipariş vermişti.

ZSSW-30, 200 mermi beslemeli bir ATK MK44 Bushmaster II 30mm top ve 400 mermi beslemeli bir 7.62mm makineli tüfek ile donatılmıştı. Ayrıca komutan ve nişancı için panoramik bir komutan dürbünü de dahil olmak üzere stabilize bir gözlem ve nişan alma sistemine sahipti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close