Polonya Ordusu, Badger piyade zırhlı araçlarını teslim aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Polonya Ordusu, Badger piyade zırhlı araçlarını teslim aldı

Abone Ol 

Polonya Ordusu, operasyonel testlerden geçmek üzere yeni Badger piyade savaş araçlarını (IFV) teslim aldı.

Badger piyade savaş araçları, daha önce Polonya silahlı kuvvetleri tarafından kullanılan eskimiş BWP-1 IFV’lerin yerini alması için geliştirildi.

Polonya başbakan yardımcısı Mariusz Błaszczak, “Polonya ordusunun ihtiyaçları çok büyük ve bu sürecin önemli unsurlarından biri de eskimiş zırhlı savaş araçlarının yeni araçlarla değiştirilmesidir” açıklamasında bulundu. 

Polanya Ordusu tarafından verilen bilgilere göre, yeni IFV’lerin testleri kuzey Polonya’da gerçekleştirilecek ve aracın operasyonel kabiliyetini değerlendirmek için atış ve taktik tatbikatlarda kullanılacak.

Denemeden sonra ordu, geliştiriciye aracın ergonomisi ve uyarlanabilirliği hakkında geri bildirimde bulunacak.

Badger IFV

Ordu tarafından verilen bilgilere göre, Polonya’nın Badger IFV’si, evrensel modüler paletli bir platform üzerine inşa edildi ve yaklaşık 28 ton ağırlığındadır.

Asfalt yollarda saatte maksimum 65 kilometre hıza ulaşırken saatte sekiz kilometreye (4.9 mil) kadar hız yapabilme kabiliyetine sahiptir.

Araç, komutan, topçu ve sürücü dahil olmak üzere dokuz askeri barındırabilecek kapasiteye sahiptir. 

Ayrıca zırhlı araç, Bushmaster Mk 44/S 30mm top, 7.62mm UKM-2000C makineli tüfek ve çift fırlatıcı Spike-LR tanksavar füzeleri ile donatılmıştır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close