Polonya Ordusu, AW-149 helikopterlerini teslim almaya başladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Polonya Ordusu, AW-149 helikopterlerini teslim almaya başladı

Abone Ol 

Polonya Ordusu, İtalyan savunma firması Leonardo’dan ilk AW-149 çok rollü helikopterlerini teslim aldığını duyurdu.

Polonya, 2022 yılında İtalya merkezli savunma sanayi kuruluşu Leonardo’dan 2 milyar $ karşılığında 32 adede kadar AW-149 satın almak için sözleşme imzalamıştı.

Bu anlaşma kapsamında şirket, Polonya’nın merkezinde bulunan Nowy Glinnik askeri hava üssünde, Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak’ın da katıldığı özel bir tören ile ilk helikopterin teslimatı yapıldı.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre; yeni helikopterler Polonya’nın 25. Hava Tugayı tarafından nakliye ve muharebe görevlerini desteklemek üzere kullanılacak.

Polonya Savunma Bakanı Błaszczak teslimat sırasında yaptığı açıklamada;  “Tehditlere karşı tek etkili yanıt Polonya Ordusunu güçlendirmektir. Bu nedenle 32 adet AW-149’dan ikisini teslim almaktan dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Özellikler:

Leonardo tarafından üretilen AW-149 helikopteri, orduların en zorlu ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış yeni nesil çok rollü bir helikopterdir.

Saatte 278 kilometre maksimum seyir hızına ve 18 adede kadar asker taşıma kapasitesine sahiptir.

Varşova tarafından sipariş edilen AW-149’lar Polonya Ordusu’nun gereksinimlerini karşılayacak şekilde özelleştirildi ve diğerlerinin yanı sıra gözlem sistemleri, hafif silahlar ve kendini savunma sistemleri entegre edildi.

Polonya Savunma Bakanlığı ayrıca bu yılın başlarında helikopterlerin daha fazla öldürücülük için AGM-114 Hellfire füzeleriyle donatılacağını duyurdu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close