Polonya, Kore'den sipariş ettiği muharebe tankları ve obüslerinin ilk partisini teslim aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Polonya, Kore’den sipariş ettiği muharebe tankları ve obüslerinin ilk partisini teslim aldı

Abone Ol 

İki Güney Koreli savunma firması, 5.76 milyar dolarlık anlaşmanın imzalanmasından iki ay gibi kısa bir süre sonra ilk tankları ve kundağı motorlu obüsleri Polonya’ya teslim ettiğini açıkladı.

Hyundai Rotem, Polanya için hazırlanan 180 K2 Black Panther ana muharebe tankının ilk 10’unu teslim ederken, Hanwha Defense 212 K9 Thunder topçu sisteminin ilk 29’unu teslim ettiğini açıkladı. 

Polonya, K2 tanklarını Temmuz ayında 16 milyar Polonya zlotisi (3.26 milyar $) karşılığında sipariş etti ve teslimatın 2025 yılına kadar tamamlanması bekleniyor.

212 K9 obüs mühimmat, eğitim ve lojistik ile birlikte 11.4 milyar Polonya zlotisi (2.32 milyar $) değerinde ve dört yıl içinde teslim edilecek.

Hanwha’nın Başkan Yardımcısı Lee Boo-hwan, “Bugün K9 Kundağı Motorlu Obüslerin piyasaya sürülmesi, Polonya’nın ihtiyaçlarını karşılama konusundaki kararlılığımızı temsil ediyor” açıklamasında bulundu. 

Yeni alınan silahlar, Varşova’nın Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasında ülkenin savunmasını desteklemek için silah ithalatını artırma çabalarının bir parçası olarak gerçekleştirildi. 

K2 Ana Muharebe Tankı

Hyundai Rotem’in K2 ana muharebe tankı, Güney Kore ordusunun ana zırhlı aracıdır.

55 tonluk (49.895 kilogram) araç, daha iyi ateş gücü için genişletilmiş 55 kalibre 120 mm taret topu ve yeni mühimmatla donatıldı.

Tank ayrıca, Asya ulusunun zorlu topografyası için yüksek hareket kabiliyeti ve manevra kabiliyeti sağlayan gelişmiş bir süspansiyon ve navigasyon sistemine sahiptir.

K9 Kundağı Motorlu Obüs

47 tonluk (42.637 kilogram) uzun menzilli silah, “gerçek zamanlı, hızlı odaklı ateş gücü için yangınla mücadele ve hızlı atış hızı yeteneklerine” sahiptir.

K9 Thunder obüsü, 1.000 beygir gücünde bir dizel motorla donatılmıştır ve bu, çeşitli ortamları ve arazileri kolayca geçmesine olanak tanır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close