Polonya, Javelin tanksavar füzesi üretimi için Avrupa'da merkez olacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Polonya, Javelin tanksavar füzesi üretimi için Avrupa’da merkez olacak

Abone Ol 

Javelin’in üreticileri Lockheed Martin ve Raytheon, Polonya’da tanksavar füzesi üretmek üzere Polonyalı üretici PGZ ile bir anlaşma imzaladı.

Lockheed MartinPolonya’da Javelin tanksavar füze sistemlerinin üretimi için bir anlaşma imzalandığını duyurdu.

Şirket tarafından verilen bilgilere göre; ortak girişim kapsamında Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) ile Raytheon (RTX) ve Lockheed Martin beraber çalışacak.

Ukrayna’daki savaşın başlangıcından bu yana Javelin füzeleri, Rusya’nın ağır zırhlı güçlerine karşı başarılı olarak dikkatleri üzerine çekti.

Javelin’in geniş çaplı başarısı ve artan küresel gerilim, sisteme yönelik talepte bir artışa yol açtı ve özellikle Avrupa’daki envanter talebini gelecekte desteklemek amacıyla üretimin artırılmasına karar verildi.

JJV Başkanı ve Raytheon’un Javelin program direktörü Andy Amaro, “Bu anlaşma ile birlikte, Polonya endüstrisinin Javelin ortak üretimi konusundaki yerleşik beceri ve uzmanlığından yararlanmak için bir dizi fırsat elde edeceğiz. Javelin’e olan talebin artmasıyla birlikte, bu yeni üretim anlaşması küresel Javelin teslimini desteklemede hayati bir rol oynayabilir.” açıklamasında bulundu.

Sistem, 30 saniyenin altında bir sürede konuşlandırılabilir ve ateşlenmeye hazır hale gelirken, 20 saniyenin altında bir yeniden doldurma süresine ve nişancının hedefi otomatik olarak takip etmesini sağlayan fırlatmadan önce kilitlenme komutuna sahiptir.

Ateş et ve unut özelliği, ateşleyici devreye girdikten sonra ve hedef vurulmadan önce ateşleme ekibinin hızlı manevra yapmasına olanak tanıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close