ABD medyası: "Beyaz Saray, Netanyahu'nun günlerinin sayılı olduğunu düşünüyor" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

ABD medyası: “Beyaz Saray, Netanyahu’nun günlerinin sayılı olduğunu düşünüyor”

Abone Ol 

ABD’li yetkililerin iktidarı devralabileceğini düşündükleri bir dizi İsrailli siyasetçiyle temas halinde olduğu iddia edildi.

ABD’nin önde gelen yayın organlarından Politico, Biden yönetiminin İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun siyasi kariyerinin sona yaklaştığı düşüncesinde olduğunu yazdı.

İddiaya göre ABD Başkanı Joe Biden, bu düşünceyi Netanyahu’ya da aktardı.

Biden yönetiminden üst düzey iki yetkiliye dayandırılan habere göre, Netanyahu’nun günlerinin sayılı olduğu konusu son dönemdeki Beyaz Saray toplantılarında gündeme geldi.

Biden’ın Netanyahu’yla yaptığı görüşmede, İsrail liderine kendisinden sonra gelecek kişiye aktarılacak konular hakkında düşünmesini söylediği öne sürüldü.

ABD’li yetkililerden biri, İsrail’de Netanyahu döneminin muhtemelen birkaç ay içerisinde ya da Gazze Savaşı’nın ilk bölümünün tamamlanmasının ardından sona ereceğini söyledi.

ABD’li yetkili, “İsrail toplumunda, neler yaşandığına dair bir hesaplaşma olacak. Sonuçta, nihai sorumluluk başbakana yüklenecek” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray’da Netanyahu’nun siyasi hayatının sona ermekte olduğuna dair düşünce, ABD’nin İsrail’i Gazze’de yürüttüğü savaşta desteklediği ve diplomatik olarak yönlendirmeye çalıştığı bir dönemde geldi.

Washington’ın İsrail’e desteğinin önemli göstergelerinden biri de Biden’ın geçen haftalarda Tel Aviv’e düzenlediği ziyaretti.

ABD’li yetkililer, Biden’ın Netanyahu’yu dikkatli hareket etmesi ve savaşı genişletmemesi için uyardığını öne sürdü. Politico’ya konuşan yetkililer, ABD Başkanı’nın İsrail liderine “iki devletli çözümü” önceliklendirme ve Gazze’nin geleceğini düşünme önerisinde bulunduğunu söyledi.

İddiaya göre Biden görüşmenin bir noktasında Netanyahu’dan, görevden ayrılmak zorunda kaldığı bir senaryoyu da değerlendirmesini istedi.

Kaynak: Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close