Peru, Güney Kore'den düzinelerce FA-50 savaş uçağı almaya hazırlanıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Peru, Güney Kore’den düzinelerce FA-50 savaş uçağı almaya hazırlanıyor

Abone Ol 

Peru hükümeti hava kuvvetlerini modernize etmek ve genişletmek için Güney Kore’den düzinelerce FA-50 hafif savaş uçağı almaya hazırlanıyor.

Yerel medya kaynakları, uçak üreticisi Korea Aerospace Industries (KAI) ile 20 ila 24 adet FA-50’nin potansiyel teslimatı için görüşmelerin ileri aşamalarda olduğunu açıkladı.

Defence Post2un verdiği bilgilere göre; önümüzdeki haftalarda bir niyet mektubu imzalanması ve yıl sonuna kadar resmi bir sözleşme yapılması bekleniyor.

Anlaşmanın gerçekleşmesi halinde Lima’nın 780 milyon dolara kadar harcama yapabileceği bildiriliyor.

Ülkenin planlanan FA-50 alımı, Peru Hava Kuvvetleri’ne 20 uçak teslim eden başarılı bir KT-1 eğitim programını takip ediyor.

Hem FA-50 hem de KT-1 eğitim uçakları KAI tarafından üretiliyor.

Diğer tekliflerden daha iyi

T-50 süpersonik gelişmiş eğitim platformunu temel alan FA-50, modern bir taktik veri bağlantısı, hassas güdümlü mühimmatlar ve kendini koruma alt sistemi ile donatılmıştır.

AIM-9 Sidewinder havadan havaya füzeler, AGM-65 Maverick havadan karaya füzeler ve MK-92 500 kiloluk (227 kilogram) bombalarla silahlandırılabilir.

Peru merkezli Pucara Defense, Peru hükümetinin Güney Kore jetinin yanı sıra savaş uçağı teklifleri de aldığını açıkladı.

Bunlar arasında Brezilyalı Embraer’in Super Tucano’su, İtalyan Leonardo’nun ürettiği M346 savaş uçağı ve ABD’li havacılık devi Textron’un ürettiği Scorpion jeti bulunuyor.

Brezilya savaş uçağı FA-50’den çok daha ucuz olmasına rağmen, hava savunma ve saldırı yetenekleri açısından Güney Kore jetinden daha düşük olduğu bildiriliyor.

Anlaşma tamamlandığında, Güney Kore uçakları Peru’nun 40 yıllık Sovyet dönemi MiG-29 ve Mirage 2000P’lerden oluşan yaşlanan filosunun yerini alacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close