Pentagon: Ukrayna, Rus Kalibr füzelerini durdurdu - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Pentagon: Ukrayna, Rus Kalibr füzelerini durdurdu

Abone Ol 

ABD Savunma Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkiliye göre Ukrayna, Kırım Kerç Köprüsü’ne yapılan saldırının ardından Rusya tarafından ateşlenen tüm Kalibr füzelerini başarıyla durdurdu.

Yetkili, Kiev’deki durumla ilgili düzenlenen arka plan brifingi sırasında, Kalibr yetenekli üç Rus gemisinin füzelerinin Ukrayna’da hedefi açıklanmayan bir kaç noktaya ateşlendiğini açıkladı.

Söz konusu girişimlerin, Rusya’yı Kırım’a bağlayan stratejik bir bağlantı olan Kerç köprüsündeki patlamaya karşı Moskova’nın misillemesi olduğu bildirildi.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkiliye göre ise, Rusya tarafından ateşlenen tüm Kalibr füzelerinin başarıyla durdurulduğu belirtildi.

Kalibr Füze

3M-14 Kalibr seyir füzesi alçak irtifalarda otonom olarak uçar, komuta noktaları, depolama tesisleri ve askeri üsler gibi sabit yer hedeflerine nüfuz eder.

Bu füzeler, gemilerden veya denizaltılardan ateşlenebilir ve bir hedefe doğru rotası uydu tarafından takip edilerek rotanın ortasında yapılandırılabilir.

Yüksek hassasiyetli vuruş kabiliyetine sahip Kalibr füzeler, 1.550 mil (2.494 kilometre) mesafeye kadar uzun mesafelere ateşlenebilir. Kara saldırısı füzesinin, artan hedef hasarı için 1.000 pound (453 kilogram) yüksek patlayıcı bir savaş başlığı içerdiği bildiriliyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close