Pentagon: "Rusya, Ukrayna için asker toplamakta zorlanıyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Pentagon: “Rusya, Ukrayna için asker toplamakta zorlanıyor”

Abone Ol 

ABD’li üst düzey bir savunma yetkilisi,  Pentagon raporlarına dayandırdığı bilgilerle, Rusya’nın Ukrayna’da savaşmak için daha fazla asker bulmakta, hatta hapishanelerde bile bulmakta zorlandığını ve birçok yeni askerin yaşlı, kötü durumda ve eğitimsiz olduğunu açıkladı.

Yetkili, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in  ülke ordusunun personel sayısını gelecek yılın Ocak ayından itibaren yaklaşık yüzde 10 artırarak 1,15 milyon askere çıkarma kararına dikkat çekti.

Yetkili, Pentagon’un Ukrayna’yı işgal ettikten sonra altı ay içinde önemli gerilemeler ve ağır asker kayıpları yaşadıktan sonra, artık başarılı olma ihtimalinin çok düşük olduğunu düşündüklerini açıkladı. 

Pentagon’un raporuna göre, Rusya’nın yeni işe alınan askerlerinin birçoğunun yaşlı, askerliğe uygun olmayan ve kötü eğitimli olduğu belirtti.

Yetkiliye göre Pentagon’un vardığı sonuç, Rusya’nın ordusunu genişletmesi, savaş gücünü etkili bir şekilde değiştirmeyecek.

Ağustos ayının başlarında, ABD Savunma Müsteşarı Colin Kahl, 24 Şubat’taki işgalden bu yana Ukrayna’da 70-80.000 arasında Rus askerinin öldürüldüğünü veya yaralandığını açıklamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close