Pentagon raporu: "ABD'nin Ukrayna savaşı sırasında yabancı askeri satışı rekoru kırdı" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Pentagon raporu: “ABD’nin Ukrayna savaşı sırasında yabancı askeri satışı rekoru kırdı”

Abone Ol 

Üst düzey bir ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi, Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana ABD’nin yabancı ülkelere askeri satışlarında rekor kırıldığını açıkladı

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı Başkanı James Hursch, Pentagon’un 2023 mali yılında yabancı askeri satış sistemi aracılığıyla 80 milyar dolardan fazla iş yaptığını ve bunun bir rekor olduğunu söyledi.

Verilen bilgilere göre; NATO müttefiklerine yapılan satışlar bir önceki mali yılda 20 milyar dolar iken 2023 mali yılında 24 milyar dolara ulaştı.

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı Başkanı James Hursch yaptığı açıklamada; “Raporlara göre bu çok büyük bir artış. Bu, Avrupa’daki müttefiklerimizin her geçen gün artan yatırımlarını da gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Yetkiliye göre bu satışlarda başı çeken ülke ise Polonya oldu.  ABD 2023 yılında Polonya’ya, AH-64E Apache helikopterleri, Yüksek Mobiliteli Topçu Roket Sistemi, Entegre Hava ve Füze Savunma Savaş Komuta Sistemi ve M1A1 Abrams ana muharebe tankları sgibi çok sayıda yüksek bütçeli satış gerçekleştirdi.

Hursch ayrıca, Ukrayna’ya Ruslarla savaşması için silah ve teçhizat sağlamanın, Avrupalı müttefikler arasındaki savunma sanayi üslerini güçlendirme ihtiyacını ortaya çıkardığını belirtti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close