Pentagon NATO'nun Doğu kanadına çok sayıda F-35 konuşlandırıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Pentagon NATO’nun Doğu kanadına çok sayıda F-35 konuşlandırıyor

Abone Ol 

İngitere’deki Lakenheath Kraliyet Hava Kuvvetleri’nde konuşlu ABD Hava Kuvvetleri 48. Avcı Kanadı’na ait dört gelişmiş F-35 Lightning II uçağı 1 Nisan 2024 itibariyle Polonya’daki Lask Hava Üssü’ne konuşlandırıldı.

Avrupa’daki ABD Hava Kuvvetleri ofisinden yapılan basın açıklamasına göre, bu konuşlandırma ABD’nin NATO’nun Doğu Kanadı savunmasını güçlendirme konusundaki süregelen kararlılığını gösteriyor.

Yeni gelen F-35’ler daha önce Almanya’daki Spangdahlem Hava Üssü’nde konuşlu 52. Avcı Kanadı’ndan dört F-16 Fighting Falcon tarafından yerine getirilen görevleri devraldı.

ABD Hava Kuvvetleri’nden yapılan basın açıklamasında; “Bu uçakların Lask Hava Üssü gibi ileri harekat noktalarına konuşlandırılmasıyla Amerikan Hava Kuvvetleri personeli Avrupalı meslektaşlarıyla birlikte ortak eğitim tatbikatlarına katılma fırsatı bulacaktır. Bu tür yakın işbirliği NATO’nun kolektif savunma yeteneklerini geliştirmekte ve potansiyel tehditlere karşı hızlı ve birleşik yanıtlar için hazırlıklı olunmasını sağlamaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak. M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close