Pentagon Rapor: "Çin Donanması 2025'e kadar 400 gemiye ulaşacak" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Pentagon Rapor: “Çin Donanması 2025’e kadar 400 gemiye ulaşacak”

Abone Ol 

Pentagon’un Çin askeri gücüne ilişkin yıllık raporuna göre Çin, deniz etkisini  daha da büyütmek için daha modern yüzey muharipleri inşa ediyor ve uçak gemisi ve lojistik gücünü genişletiyor.

Pentagon’un yayınladığı yıllık Çin askeri raporu tahminlerine göre, 2025 yılına kadar Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması’nın 340 kişilik filosundan 400 gövdeye çıkması bekleniyor.

Raporda, “Çin, sınırlı yeteneklere sahip önceki nesil platformlarını daha büyük, modern çok rollü savaşçılar lehine değiştirmeye odaklanan, giderek daha modern ve esnek bir güç haline gelmeye çalışıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Rapora göre, deniz genişlemesinin büyük kısmı iki program çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Bunlar; 7.500 tonluk Luyang III güdümlü füze Type-52D muhripleri ve daha büyük 13.000 tonluk Type-55 Renhai sınıfı güdümlü füze kruvazörleri.

Luyang III muhripleri, çift bantlı aktif elektronik taramalı (AESA) hava arama radarı ve ABD yüzey gemilerindeki Mk-41 VLS’ye benzer çoklu füzeler için 64 hücreli dikey fırlatma sistemi özelliklerine sahiptir.

Renhai’ler sınıfı güdümlü füze kruvazörleri de benzer bir radar ve 112 hücreli VLS hücreleriyle donatılmıştır ve torpidolar ile denizaltısavar silahları dahil olmak üzere büyük miktarda silah taşıyabilirler.

Pentagon, raporda Çin’in hem karadan hem de karadan saldırı yapan seyir füzeleri fırlatabilecek bir nükleer güdümlü füze denizaltısı geliştirdiğini de iddia etti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close