Paşinyan: “Ermenistan, Rusya önderliğindeki askeri bloktan çıkabilir” - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Paşinyan: “Ermenistan, Rusya önderliğindeki askeri bloktan çıkabilir”

Abone Ol 

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan yaptığı açıklamada, Ermenistan’ın müttefiki Rusya’nın desteğinin olmamasından duyduğu yeni hoşnutsuzluğun göstergesi olarak, ülkesinin Moskova liderliğindeki Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nden (CSTO) çekilebileceğini açıkladı.

Erivan, Rusya’nın Azerbaycan’dan gelen askeri tehditler karşısında Ermenistan’ı korumadaki başarısızlığı nedeni ile giderek daha fazla hüsrana uğradı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan Erivan’da düzenlediği basın toplantısında, “Ermenistan’ın CSTO’dan çekilme kararı alacağını göz ardı etmiyorum” ifadelerini kullandı.

Batı’nın Kafkasya’daki diplomatik angajmanı, geleneksel bölgesel güç simsarı Rusya’yı rahatsız etti.

Paşinyan yaptığı açıklamada, “Bölgedeki güvenlik sisteminin çalışmadığını gördüğümüz için Batılı ortaklarımızla güvenlik konularını tartışmaya başladık” ifadelerini kullandı.

Ermenistan ve Azerbaycan, 2020 sonbaharında altı haftalık bir çatışma yaşadı ve Ermenistan, onlarca yıldır kontrol ettiği topraklardan çıkmak zorunda kaldı. 

1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana askeri ve ekonomik destek için Rusya’ya güvenen Ermenistan, Moskova’yı bu çatışmalarda rolünü yerine getirmemekle suçluyor.

Rusya’nın Ukrayna’da batağa saplanmış olması ve Azerbaycan’ın kilit müttefiki Türkiye ile bağlarını güçlendirmesi Kafkasya’daki dengeleri değiştirdi.

Kaynak: M5, The Defence Post

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close