Pasifik ülkeleri Çin güvenlik anlaşmasını reddetti - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Pasifik ülkeleri Çin güvenlik anlaşmasını reddetti

Abone Ol 

On Pasifik ada ülkesi, teklifin kendilerini Pekin’in yörüngesine çekmek için tasarlandığına dair endişeler nedeniyle Çin’in geniş kapsamlı bir bölgesel güvenlik anlaşması teklifini reddetiğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile küçük ada ülkelerinin liderleri arasında Fiji’de yapılan görüşmelerde bir anlaşmaya varılamadığı açıklandı.

Çin, stratejik olarak hayati bölgedeki ABD ve müttefiklerinin etkisine doğrudan meydan okuyarak Güney Pasifik’teki faaliyetlerini radikal bir şekilde artırma hamlesi atarak, bölgede bulunan on ada ülkesine geniş çaplı bir güvenlik anlaşması önermişti.

Önerilen anlaşma, Pekin’in Pasifik ada polisliği görevini üstlenmesini, siber güvenliğe dahil olmasını, siyasi bağları genişletmesini ve bölgedeki hassas deniz haritalama çalışmalarını yürütmesini sağlayacaktı.

Ayrıca Pekin’in ada ülkelerine, milyonlarca dolarlık mali yardım yapma teklifinin de ilgili ülkeler tarafından reddedildiği açıklandı.

Görüşmelerin ardından, liderlerin bölgesel uzlaşma eksikliği nedeniyle Pekin’in önerdiği “Ortak Kalkınma Vizyonu”nu kabul edemeyeceklerini söylemeleri üzerine kamuoyunda daha yumuşak sözlü bir azarlama geldi.

Görüşmelere ev sahipliği yapan ve Fiji Başbakanı olan Frank Bainimarama toplantıdan sonra yaptığı açıklamada; “Her zaman olduğu gibi, önce fikir birliğine varmamız gerekiyor. Herhangi bir yeni bölgesel anlaşma imzalamadan önce geniş bir uzlaşıya ihtiyacımız vardı.” açıklamasında bulundu.

Suva’dan konuşan Çin Dışişleri Bakanı Wang ise, 10 ülkenin Çin’in “Bir Kuşak Bir Yol” altyapı girişimine ilişkin mutabakat zaptı üzerinde anlaşmaya vardığını açıkladı fakat güvenlik anlaşması teklifi hakkında bilgi vermedi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close