Paramount Group, Marauder Mk 2 zırhlı aracını tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Paramount Group, Marauder Mk 2 zırhlı aracını tanıttı

Abone Ol 

 Güney Afrikalı şirket Paramount Group, küresel zırhlı araç pazarında yeni bir hamleyle, dünyaca ünlü zırhlı aracının yeni modeli Marauder ‘Mark 2’yi tanıttı.

Marauder Mark 2, savaş alanında ve asimetrik savaşta önemli avantajlar sunan, mürettebat kapasitesini ve araç performansını artıran ve aynı zamanda üretim verimliliğini artırarak, dünya çapındaki müşterilere artan üretim ve teslimat oranlarıyla sonuçlanan bir dizi yeni özelliğe sahiptir.

BBC’nin Top Gear’ı tarafından ‘Dünyanın En Durdurulamaz Aracı’ olarak adlandırılan Paramount Group’un zaten son derece sağlam, çok yönlü ve son derece hareketli Marauder’daki en son gelişmeleri arasında değiştirilebilir gösterge paneli modülleri ve direksiyon simidi bileşenleri yer alıyor.

Marauder, uygun silah sistemlerinin eklenmesiyle bir zırhlı personel taşıyıcı (APC, Armored Personnal Carrier) veya bir piyade savaş aracı olarak yapılandırılabilse de, aracın sürücü arayüzündeki ‘Mark 2’ güncellemeleri, çeşitli görevler sırasında mürettebat kapasitesini ve araç performansını dinamik olarak artıracaktır. Barışı koruma, sınır devriyesi, isyan bastırma veya ulusal savunma gibi genellikle zorlu ve uzak harekat alanlarında görev gerçekleşebilenler.

Afrika, Orta Doğu, Orta Asya ve Güney Doğu Asya’da silahlı kuvvetlerle faaliyet gösteren araç bu son modernizasyon ile sağdan ya da soldan direksiyonlanabilir olacak. Direksiyona dair bu değişiklik iki saatin altında araca uygulanabiliyor.

Paramount Land Systems CEO’su Deon Grobler şunları söyledi: “Marauder, genellikle en zor şartlar altında çalışmaya en uygun olarak tanımlanan, dünyanın en ikonik ve en sağlam zırhlı araçlarından biridir. Hak ettiği itibardan gurur duyuyoruz ve en son gelişmelerimiz performansına, mürettebat kapasitesine ve müşteriye önemli faydalar sağlıyor.”

“İnsan-makine arayüzlerindeki etkileyici gelişmeler genellikle fark edilmez, ancak yeni Marauder ‘Mark 2’ye dahil ettiğimiz sistemler ergonomiyi, konforu ve işlevselliği iyileştirmede büyük adımlar attı. Marauder’ın operatör arayüzlerindeki iyileştirmeler, zorlu koşullarda çalışırken kullanılabilirliği artıracak ve aynı zamanda sürücü ve mürettebat yorgunluğunu azaltacak, platformu daha konforlu ve kullanıcı dostu hale getirecek, birliklerin güvenliğini ve savaşa hazır olmasını sağlayacak.”

Çok rollü Marauder, çift katmanlı zırha, kendini kanıtlamış ve güvenilir tahrik hatlarına ve 110 km/sa’lik etkileyici bir hıza sahiptir. – 20 ila +50 Santigrat derece arasındaki aşırı koşullarda tam olarak çalışabilir ve hem uzun menzilli hem de hızlı reaksiyon operasyonları için verimli bir şekilde kullanılabilir. Ayrıca gece gündüz çalışabilmesi için gerekli sensör tertibatına sahip.

Marauder Mark 2, ön kokpitte iki kişilik mürettebatı ve arkada sekiz adede kadar tam donanımlı asker için sınıfında lider mayın ve balistik koruma sunar. Araç, önemli ölçüde yerden yüksekliğe sahip bir IED ve mayın korumalı çift katmanlı monokok gövdeye sahiptir ve Marauder’a olağanüstü arazi hareketliliği ve mürettebat koruması sağlar. Araç ayrıca özel olarak tasarlanmış patlama önleyici koltuklarla donatılmıştır, bunlar yan patlamanın veya gövdenin altındaki mayın patlamasının aşırı hızlanmasından kaynaklanan yaralanmaları önler. Marauder ayrıca çok az hazırlıkla (örneğin bir C-130 ve Chinook’tan) havadan kaldırılabilir.

Aracın başlangıcından itibaren, ilk olarak Şubat 2007’de Abu Dabi’deki Uluslararası Savunma Fuarı ve Konferansı’nda (IDEX) lansmanı yapılan Paramount Group, o zamandan beri ortaklarına ve Azerbaycan, Kazakistan, Kongo Cumhuriyeti de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki ülkelere Marauder tedarik etti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close