Pakistan nükleer kapasiteli "Ababil" balistik füzesini test etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Pakistan nükleer kapasiteli “Ababil” balistik füzesini test etti

Abone Ol 

Pakistan Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre Pakistan katı yakıtla çalışan “Ababil” orta menzilli balistik füzesini test etti.

Russia Today internet sitesi tarafından verilen bilgilere göre Ababil füzesi, sistemleri ve teknik standartları, bölgedeki stratejik istikrarı arttırmak amacıyla test edildi.

Pakistan ordusundan yapılan açıklamada ise, testle silah sisteminin çeşitli tasarımlarının yeniden doğrulanması, teknik parametreler ve farklı alt sistemlerin performans değerlendirmesinin hedeflendiği vurgulandı.

Açıklamada, Ebabil füzesinin başarılı şekilde test edildiğine işaret edilerek, “Silah sistemi caydırıcılığı güçlendirmeyi ve bölgedeki stratejik istikrarı artırmayı amaçlıyor.” ifadelerine yer verildi.

Nükleer başlık taşıma kapasitesine sahip Ebabil füzesinin test atışı, Pakistan Genelkurmay Başkanı Şamşad Mirza tarafından takip edildi.

Ababil balistik füzesi Pakistan’da, Hindistan’ın önleyici füzeler üretmesine bir yanıt olarak geliştirildi ve 2,200 km’ye kadar menzile sahip.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close