Oryx Analiz: "Türk Akıncı S/İHA'ları gerçek bir oyun değiştirici. Akıncı piyasaları sallayabilir" - M5 Dergi
Öne ÇıkanStrateji Analiz

Oryx Analiz: “Türk Akıncı S/İHA’ları gerçek bir oyun değiştirici. Akıncı piyasaları sallayabilir”

Yeni tür insansız hava muharebe araçlarının (UCAV) piyasaya girmesinden ve drone savaşları alanında tamamen yeni yeteneklerin müjdelemesinden bu yana uzun bir zaman geçti. Bazı UCAV türleri, öncekilere göre artırılmış yük kapasitesi, geliştirilmiş sensörler veya daha fazla dayanıklılık sunsa da, son yıllarda UCAV teknolojisinde çok az yenilik oldu. Fakat tüm bunlar Bayraktar Akıncı’nın piyasaya sürülmesiyle değişti.

ORYX’de yayımlanan analiz M5 tarafından çevrilmiştir.

Bayraktar Akıncı’nın bu özelliklerden biri, 275+km uzaklıkta bulunan hedeflere yüksek hassasiyetli seyir füzeleri fırlatabilme yeteneğidir. Bu özgün yetenek, Türkiye TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü tarafından geliştirilen SOM serisi seyir füzelerinin entegrasyonu ile mümkün olmuştur.  Boyut ve ağırlık sınırlamaları nedeniyle, Akıncı tarafından gövdeye monte edilmiş tek nokta altında yalnızca bir seyir füzesi taşınabilmektedir. Yine de bu, dünyadaki diğer herhangi bir drone tipinin operasyonel seyir füzesi taşıma yeteneklerine göre %100’lük bir artış demek oluyor.

SOM füzeleri taşıma kabiliyeti, Akıncı’nın elindeki tek as da değil. Muhtemelen Akıncı’nın en yenilikçi yönü, yerli Bozdoğan IR güdümlü AAM, Gökdoğan BVRAAM ve Sungur kısa menzilli AAM’den oluşan havadan havaya füzeleri kullanma yeteneği olmasıdır. Akıncı’nın AESA radarı, hedeflerini geniş bir mesafeden otonom olarak seçmesine ve 100 km’ye kadar olan mesafelerde düşman uçakları, helikopterleri ve diğer insansız hava araçlarına müdahale etmesini sağlamaktadır.
Etkileyici havadan havaya muharebe yeteneklerinin yanı sıra, Akıncı’nın geniş havadan karaya silah cephaneliği, muhtemelen ana üstün özelliği ve satış üstünlük noktası olacaktır. Bu bağlamda, özellikle düşman tahkimatlarına 230 kg’lık ağır patlayıcı bir savaş başlığı ile hassas bir vuruş yapmak üzere tasarlanmış SOM seyir füzelerini taşıyabilme yeteneği, gerçek bir oyun değiştirici olabilir. Bu özellikleri Akıncı UCAV filosunun yeteneklerini genişletmekle kalmayıp aynı zamanda jet avcı uçaklarının hava muharebe görevlerini de yapmasını sağlayabilir.  Bu başarı, özellikle Join Strike Fighter (F35) programından çıkarıldıktan sonra Türkiye için değerli bir gelişmedir.
Bu üstün yetenekleri Türk Silahlı Kuvvetleri’ne sunmanın yanı sıra, Türkiye ve Baykar Akıncı’yı ve SOM füzesi gibi silahları ile birlikte dost ülkelere satabilecek bir avantaja sahip olacaktır. Bu bakımdan da halihazırda aynı yetenekleri sağlayabilecek pek ülke olmadığı için Türkiye çok az rekabetle karşı karşıyadır. Ne Avrupa, ne Rusya, ne Çin ne de ABD aynı kategoride herhangi bir şey sunamayacak durumdayken, bu yetenekler Türk silahlarının müşterisi olmayan ülkeleri de Akıncı’yı satın almaya itecektir.
Akıncı’nın başlangıçtan itibaren farklı silahlarla uyumluluğu göz önüne alındığında, Pakistan ve Brezilya gibi halihazırda kendi seyir füzelerini kullanan veya tasarlayan ülkeler bu silahları Akıncı’ya da entegre edebilirler. Yabancı sistemlerin Akıncı’ya entegre edilebilmesi, özellikle ABD ve Çin gibi geleneksel sağlayıcılar arasında tamamen benzeri görülmemiş bir esneklik derecesi sağlayarak büyük olasılıkla takdir edilecektir.
Pek çok ülke yeni satın aldıkları Batı uçakları için gelişmiş silahlar elde etmek için mücadele ederken, ABD ve Avrupa ülkeleri genellikle büyük maliyetlerine rağmen kendi ürünlerini başka ülkelere teslim etmeye politik nedenlerle isteksiz davranabiliyor.  Ama artık güvenilir bir alternatifin mevcut olduğu gerçeği, önemli ölçüde piyasayı sallayabilir.
Uygun fiyatı, bu üstün yetenekleri ve avantajları ile Bayraktar Akıncı’nın uluslararası müşterilerinin hızla sıraya gireceği kesin.”
Kaynak: M5
Çeviri/Analiz: Adem KILIÇ

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close