Norveç'den, gelişmiş NASAMS Hava Savunma füze sistemleri siparişi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Norveç’den, gelişmiş NASAMS Hava Savunma füze sistemleri siparişi

Abone Ol 

Norveç daha önce Ukrayna’ya hibe edilen ekipmanların yerini doldurmak üzere NASAMS hava savunma füze sistemleri satın alacak.

Norveç Savunma Malzeme Ajansı (NDMA) tarafından verilen bilgliere göre Norveç hükümeti, Şubat 2022 yılında başlayan Rusya-Ukrayna savaşı nedeni ile Ukrayna’ya bağışlanan NASAMS hava savunma füze sistemlerinin yerini doldurmak için sipariş verdi.

Yaklaşık 500 milyon dolar değerindeki sözleşme kapsamında Norveç, sadece bir yıl içinde dört adet hava savunma bataryası için NASAMS ekipmanları teslim alacak.

Üretici firma Kongsberg Defence & Aerospace Başkanı Eirik Lie yaptığı açıklamada; “Son teknoloji ürünü bir hava savunma sistemi Norveç’in savunma kabiliyetleri açısından stratejik öneme sahip ve ulusal güvenlik çıkarlarımızın korunması açısından hayati önem taşımaktadır. Bu teslimat Norveç’e mevcut ve gelecekteki tehditleri karşılamak üzere geliştirilen en yeni nesil NASAMS sistemlerini kapsamaktadır.” ifadelerini kullandı.

NASAMS sistemleri, 1990’lardaki ilk teslimatından bu yana Norveç’in hava savunmasının temel taşlarından biri olarak kabul ediliyor.

Halihazırda 13 ülke tarafından kullanılan NASAMS, modülerliği ve açık mimarisi ile bilinmekte olup, gelişen tehdit ve görevlere cevap verebilmek için sürekli yükseltmelere olanak sağlamaktadır. Bu esneklik NASAMS’ı mevcut en uyarlanabilir ve güvenilir hava savunma çözümlerinden biri haline getirmektedir.

NASAMS sistemleri özellikle Ukrayna’daki başarısının ardından daha fazla dikkat çekmeye başladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close