Norveç'den, çok sayıda NSM gemisavar füzesi siparişi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Norveç’den, çok sayıda NSM gemisavar füzesi siparişi

Abone Ol 

Norveç, donanması için ilave Deniz Taarruz Füzeleri (NSM) sipariş etti.

Norveç yaklaşık 45 milyon dolar tutarındaki ek anlaşma kapsamında, savunma sanayi kuruluşu Kongsberg Defence & Aerospace şirketinden açıklanmayan sayıda füze tedarik edeceğini duyurdu.

Savunma sanayi kuruluşu Kongsberg Defence & Aerospace Başkanı Eirik Lie yaptığı açıklamada; “Kongsberg, FMA (Norveç Savunma Malzeme Ajansı) ile güçlü işbirliğini takdir ediyor ve pazar lideri Deniz Taarruz Füzelerini Norveç Donanmasına teslim etmeye devam etmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

Verilen bilgilere göre bu anlaşma, Oslo’nun iki yıl içinde gemisavar füze tedariki için imzaladığı üçüncü sözleşme olma özelliği taşıyor.

Norveç Kasım 2021’de 169 milyon dolarlık bir anlaşma ve Aralık 2022’de 61 milyon dolarlık bir anlaşma ile gemisavar füzeleri sipariş etmişti.

Deniz Taarruz Füzesi

Norveç Donanması maliyeti ortalama 2 milyon dolarlık füzeyi 2012 yılında kullanmaya başladı. O zamandan bu yana ABD Donanması da dahil olmak üzere dört donanma daha NSM satın aldı.

Polonya da geçtiğimiz hafta 2 milyar dolarlık bir sipariş vererek füzenin en son müşterisi olmuştu.

Özellikler

400 kilogramlık füze, 200 kilometre uzaklıktaki bir hedefi vurabilirken, NSM 1A 50 kilometre ek menzile sahiptir.

Füze 120 kilogramlık bir savaş başlığına ve 0.93 Mach hıza sahiptir. Füze ayrıca ataletsel, GPS ve arazi referanslı navigasyon kullanmaktadır.

Ek özellikleri arasında ise, kızılötesi sistemi ve otonom hedef tanıma ile donatılmış bir arayıcı başlık bulunmaktadır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close