Norveç, yeni mobil kısa menzilli hava savunma sistemini tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Norveç, yeni mobil kısa menzilli hava savunma sistemini tanıttı

Abone Ol 

Kongsberg Defence & Aerospace, manevra kabiliyeti yüksek ordu birlikleri için tasarlanmış mobil ve yer tabanlı yeni bir hava savunma sistemini tanıttı.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre; yeni sistem dronlara, seyir füzelerine, sabit ve döner kanatlı uçaklara karşı koruma sağlıyor.

Kongsberg Defence & Aerospace Savunma Sistemleri Başkan Yardımcısı Kjetil Reiten Myhra yaptığı açıklamada; “NOMADS, dronlar ve seyir füzeleri gibi küçük, kısa menzilli hedeflere karşı savunma yapabilir ve şu anda Ukrayna’da görülenler gibi tehditlere karşı benzersiz bir koruma sağlar. Konfigürasyonu engebeli arazide hızlı hareket edebilecek şekilde ve benzeri görülmemiş bir harekete geçme süresiyle tasarlanmıştır.” ifadelerini kullandı.

NOMADS Hava Savunma Sistemi

NOMADS Hava Savunma Sistemi, zırhlı bir araca monte edilmiş bir SHORAD (Kısa Menzilli Hava Savunma) modülünden oluşur. Sistem araçtan bağımsızdır.

Sistemin ek özellikleri arasında dost tanıma özelliğine sahip bir radar ve kendini koruma için bir uzaktan silah istasyonu bulunmaktadır.

NOMADS’ın NATO Entegre Hava ve Füze Savunmasına entegre edildiği ve NATO uyumlu herhangi bir kara tabanlı hava savunma görevine veya birimine uyarlanabileceği belirtildi.

Verilen bilgilere göre sistem Norveç Ordusu için geliştirildi ve çeşitli saha testlerinden geçirildi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close