Norveç, Ukrayna'ya yeni NASAMS hava savunma sistemleri transfer etmeye hazırlanıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Norveç, Ukrayna’ya yeni NASAMS hava savunma sistemleri transfer etmeye hazırlanıyor

Abone Ol 

Norveç Savunma Bakanı Bjorn Arild Gram, Norveç Parlamentosuna daha fazla hava savunma sistemi almak ve Ukrayna’ya transfer etmek için talepte bulundu.

Naval News tarafından verilen bilgilere göre; Norveç Savunma Bakanlığı, Norveç palementosundan NASAMS olarak bilinen Karadan Havaya Füze Sistemleri için Kongsberg Savunma ve Havacılık (KDA) firmasından on adet fırlatma ünitesi ve dört adet atış kontrol merkezi sipariş edilmesini önerdi.

Verilen bilgilere göre alınacak olan hava savunma sistemleri Ukrayna’ya transfer edilecek.

Norveç Savunma Bakanlığı tarafından yapılana açıklamada; “Rus füze ve insansız hava aracı saldırıları çok kapsamlı ve acımasız, dolayısıyla hava savunması Ukrayna için kesinlikle belirleyici. Aynı zamanda, kendi savunmamız için mümkün olan en kısa sürede yeniden hava savunma sistemleri edineceğiz.” ifadeleri kullanıldı.

KONGSBERG ve Raytheon tarafından geliştirilen NASAMS sistemi, ağ merkezli mimari, görüş Mesafesinin Ötesinde (BVR) yetenekleri ve bir ülkenin Entegre Hava ve Füze Savunma (IAMD) sistemiyle entegrasyon gibi gelişmiş özelliklere sahip.

Sistem; bir komuta merkezi, aktif 3D radar, pasif elektro-optik ve kızılötesi sensör ve AMRAAM füzeleri ile donatılmış füze kutusu fırlatıcıları içeriyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close