Nijerya, Çin’den İHA aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Nijerya, Çin’den İHA aldı

Abone Ol 

 Military Africa’nın bildirdiği üzere Nijerya Donanması, Çin’in Aviation Industry Corporation of China’dan (AVIC) en az dört AR-500 drone teslim aldı.

3 Aralık 2020’de Liu Xuanzun, Global Times’ta Çin’in yerel olarak geliştirilen ilk gemilerde kullanılan hafif helikopter droneunun ilk uçuşunu yaptığını yayınladı. Analistler, İHA’nın deniz gözlem ve hedef tespit görevlerini yürütmek üzere tasarlandığını belirtiyor. Helikopter drone, savaş gemileri için geniş kapsamlı gözlem platformları olarak hizmet edebilir ve muhtemelen iletişim rölesi ve rehberlik işlevleri de sağlayabilir. Ayrıca bir sahil şeridini korumak için konuşlandırılabilir.

AVIC’ın belirttiği üzere; AR-500B maksimum kalkış ağırlığı 500 kg, görev yükü 70 kg, maksimum 4 saat uçuş süresi, 100 km operasyonel yarıçapı ve 4.000 m irtifaya sahiptir. Geliştiricisine göre 140 km/s hızla uçabiliyor ve geniş bir deniz yüzey alanını izlemek ve hedefleri belirlemek gibi görevleri yerine getirebiliyor. AR-500B, gemilerde sınırlı hangar alanı, zorlu çalışma koşulları, kalkış ve inişte yüksek riskler ve karmaşık elektromanyetik ortamlar gibi zorluklarla başa çıkmak için ağır bir yağ motoru kullanmayı seçti ve yakıt, yapı, elektronik ve aviyonik sistemlerinde özel tasarımlar benimsedi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close